FB TW PIN NWS

Papa I. Franciscus, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenen ilk ayini yönetti

2019-02-05
Papa I. Franciscus,  Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenen ilk ayini yönetti
Papa I. Franciscus, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) düzenlenen ilk ayini yönetti.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus, ilk kez Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'deki Zayed Sports City Stadı'nda düzenlenen ayini yönetti. Ayine Onbinlerce kişi katıldı.

Arap basınında, Papa I. Franciscus'un, Zayed Sports City Stadı'nda onbinlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini yönettiğini gösteren görüntüler yayınlandı.

BAE resmi haber ajansı WAM'ın 4 Şubat 2019 tarihindeki haberinde, Papa I. Franciscus'un, Zayed Sports City Stadı'nda düzenleyeceği ayine dünyanın farklı yerlerinden 135 binden fazla kişinin katılacağı belirtilmişti.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın daveti üzerine ilk kez Körfez ülkelerinden biri olan BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye önceki gün gelmişti.

Ayin, dünya tarihinde bir Papa'nın Arap Yarımadası'nda düzenlediği ilk ayin olarak da kayıtlara geçti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre, 4 Şubat 2019 günü El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib ile Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus BAE'nin başkenti Abu Dabi'de aşırılıkla mücadele için "İnsani Kardeşlik" belgesi imzaladı.

Dini ve ahlaki sorumluluğa dayanan işbirliği ve diyalog kültürünün benimsendiği kaydedilen belgede, dünya liderleri, uluslararası politika yapıcıları ve ekonomi dünyasının "hoşgörü, birlikte yaşama ve barış kültürünü yaymak, dünyadaki mevcut savaşları, çatışmaları, kültürel ve ahlaki çöküşü durdurmak" için çalışması istendi.

Belgede ayrıca dini ve milliyetçi aşırıcılık ile teröre karşı uyarıda bulunuldu.