FB TW PIN NWS

Orhan Pamuk dünyanın en etkili 4’üncü ismi seçildi

2015-12-11
Orhan Pamuk dünyanın en etkili 4’üncü ismi seçildi
Orhan Pamuk dünyanın en etkili 4’üncü ismi seçildi

Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post'un haberine göre, 2015 yılının dünyada en etkili kanaat önderleri listesinde Orhan Pamuk dördüncü sırada yer aldığını açıkladı.

2005 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçilen Orhan Pamuk bu kez Huffington Post tarafından dünyanın en etkili kanaat önderleri listesinde yerini aldı.

Dünyaca ünlü Amerikan haber portalı Huffington Post’un haberine göre Orhan Pamuk, 2015’te dünyanın en etkili kanaat liderleri arasında dördüncü sırada yer aldı.

Huffington Post’ta yayınlanan ve The World Post ve Zürih merkezli Gottlieb Duttweiler Enstitüsü tarafından hazırlanan 2015 Ulusal Düşünce (Kanaat) Liderleri İndeksi, internette küresel çapta yapılan sohbet haritalarının analizini çıkaran ve bu konuşmalar içinde en çok sözü edilen, en etkili olan isimleri sınıflandırıyor.

Tüm dünyayı sınırlar ötesi bir platformda buluşturmak amacıyla hazırlanan projeyle, İngilizce haricinde dünyada Almanca, İspanyolca ve Çince konuşulan tüm bölgeler analiz ediliyor.

Pamuk’un bu yıl internette, sosyal medyada ve anketlerde bu kadar çok görülmesinin ve sözünün edilmesinin nedenlerinden biri de, son romanı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ın sonbaharda İngiltere, İspanya, Amerika ve İtalya’da yayımlanması.

Pamuk listede Papa I. Franciscus, yazar Paulo Coelho ve halk ekonomisti Muhammed Yunus’un ardından dördüncü sırada yer aldı.

Orhan Pamuk, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

İLK 20 :
1- Papa I. Franciscus
2- Paulo Coelho
3- Muhammed Yunus
4- Orhan Pamuk
5- Edward Snowden
6- Umberto Eco
7- Richard Dawkins
8- Dalai Lama (Tenzin Gyatso)
9- Yo Yo Ma
10- Al Gore
11- Henry Kissinger
12- Tim Berners Lee
13- George Soros
14- Noam Chomsky
15- Papa XVI. Benedictus
16- Peter Singer
17- Deepak Chopra
18- Ernesto Zedillo
19- Stephen Hawking
20- Joseph Stiglitz