FB TW PIN NWS

Nazi Vahşetine Bilimsel Tesbit

2006-10-06
Polonya’da bir enstitü tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, Alman Nazilerin savaş sırasında, sınırlı sayıda olmakla birlikte gerçekten sabun üretmek için insan bedenini kullandığını ortaya koydu.

Polonya’daki IPN enstitüsünün bugün açıkladığı araştırma sonuçları, Nazilerin, Profesör Rudolf Spanner tarafından yönetilen Dantzig Tıp Akademisi Anatomi Enstitüsünde insan bedeninden alınan bazı maddelerle sabun yaptıklarına kuşku olmadığını gösteriyor.

IPN’den Paulina Szumera, araştırmayı, bu olayları inkar eden seslere karşılık vermek için başlattıklarını,söyledi.

Szumera, Polonyalı bilim adamları tarafından, Lahey’deki uluslararası Adalet Divanı’nın arşivlerinde kalan ve Nürnberg’teki mahkemede kanıt olarak kullanılan son sabun parçası üzerindeki incelemelerde, sabun yapımında kullanılan bedenlerin Stutthof Nazi Temerküz Kampı ile Gdansk’taki cezaevleri ve bir psikiatri kliniğinden geldiğinin saptandığını söyledi.

İnsan bedeninden yapılan sabunların, profesör Spanner’in laboratuvarında masaların temizliğinde kullanıldığı saptanan araştırmada, sabunlara kötü kokmaması için badem esansı katıldığı da ortaya konuldu.

Nazilerin ve komünistlerin Polonyalılara karşı işlediği suçları araştıran bir enstitü olan IPN’nin araştırmasında, sabun yapılan insanların laboratuvarda öldürülüp öldürülmediği ya da bu sabunların piyasaya sürülüp sürülmediği konusunda bilgi verilmedi.