FB TW PIN NWS

Fransa'da 600 doktor, koronavirüs salgını nedeniyle Başbakan ve Sağlık Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu

2020-03-22
Fransa'da 600 doktor, koronavirüs salgını nedeniyle Başbakan ve Sağlık Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu
Fransa'da 600 doktor, koronavirüs salgını nedeniyle Başbakan ve Sağlık Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Fransa'da koronavirüs salgının yol açtığı krizin yönetiminde "devlet yalanı" söyledikleri iddiasıyla 600 doktor, Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında Paris'teki Adalet Divanı'na suç duyurusunda bulundu.

Doktorlar, Başbakan Edouard Philippe ve görevinden geçen ay istifa eden ağlık Bakanı Agnes Buzyn'i salgın ile ilgili "tehlikeyi" bildikleri halde zamanında gerekli önlem almamakla suçladı. Doktorların avukatı Fabrice Di Vizio, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, "Fransızlardan gizlediği bilgilerin ortaya çıkarılması" için soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

Fransa'da koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 450'ye yükseldi. Vaka sayısı 12 bin 612'ye yükseldi

100 bin yaşlı ölebilir uyarısı
Diğer yandan, huzurevi ve yaşlı bakım evlerinde görev yapan sağlık personeli, Sağlık Bakanı Olivier Veran'a gönderdiği mektupta, buralarda kalan kişilerin yaş ortalamasının 85 olduğunu ve birçoğunun kronik hastalığı bulunduğunu belirterek, maske yetersizliği nedeniyle 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Son günlerde, salgınla mücadele eden ve virüs tespit edilen kişilere tedavi uygulayan doktor ve hemşirelerin maskelerin yetersizliğinden şikayetçi olduğu belirtilmişti.

Son 24 saatte koronavirüs salgınınında en çok artışın yaşandığı ülkelerden biri de Fransa. Ülkede bugüne kadar 12 bin 612 kişide hastalık görülürken 450 kişi hayatını kaybetti.

Yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının 1297'ye çıktığını belirtilirken, 1587 kişinin de tedavinin ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi

Ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 78 kişinin daha yaşamını yitirdi.

Salgının yayılmasını engellemek için ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yasağa uymayanlara para cezası kesiliyor.