FB TW PIN NWS
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles (2008)

Türkçe adı : Spiderwick Günceleri
Yönetmen : Mark Waters
Senarist : , ,
Yapım / Dağıtım : Kennedy / Marshall Company
Oyuncular : Freddie Highmore (Jared Grace / Simon Grace), Sarah Bolger (Mallory Grace), Nick Nolte (Mulgarath), Mary-Louise Parker (Helen Grace), Joan Plowright (Aunt Lucinda Spiderwick), David Strathairn (Arthur Spiderwick)
Gösterim tarihi :
Türü : Fantastik / Gerilim
Süre : 1 Saat, 28 Dakika
Ülke : ABD
Websitesi : http://www.spiderwickchronicles.com...

Film Özeti

Görünmeyen bir dünyadan gelen yaratıklarla dolu bir fantastik macera... Kimisi büyüleyici, kimisi korkutucu bu yaratıklarla yüz yüze gelen Grace ailesinin bireyleri, sadece kendilerini test etmekle kalmayıp, aile içi çatışmalara bir son vermek zorunda kalacaklardır.

Jared, ikiz kardeşi Simon, ablası Mallory ve yeni boşanmış anneleri Helen’den oluşan Grace ailesinin New York’tan kalkıp büyük büyük amcaları Arthur Spiderwick ve büyük halaları Lucinda’dan kalan harabeye dönmüş eski malikaneye taşınmalarıyla birlikte tuhaf olaylar zinciri baş göstermiştir. Malikanede tuhaf birtakım yaratıklar görünmekte, beklenmedik kazalar meydana gelmektedir. Üstelik bu tuhaf ve gizemli olayların mantıklı bir açıklaması da yoktur.

Neler olup bittiğini çözmek için harekete geçen üç kardeş, Spiderwick malikanesi ve içindeki yaratıklarla ilgili olağanüstü gerçeğin üzerindeki gizem perdesini kaldırmak için araştırmalara başlarlar...

Spiderwick Günceleri”nde macera, Arthur Spiderwick’in yazdığı “Çevremizdeki Fantastik Dünya Kılavuzu”na Jared’in ulaşmasıyla başlar. Malikaneyi de inşa eden Arthur Spiderwick, perilerin gizli dünyasıyla ilgili sırları bu günceye iyi niyetle yazmıştır. Ancak bu günce yanlış ellere geçtiği takdirde kötü niyetliler için bir çeşit “el kitabı” oluşturacağını, dolayısıyla tehlikeli olabileceğini hesaba katmamıştır. Bu yüzden de 60 – 70 yıldır evde gizlenmiş olarak duran bu kitabı bulan Jared aslında Pandora’nın Kutusu’nu açmış olur. Arthur Amca’nın anlattığı tuhaf ve harika yaratıklardan ilk anda heyecanlanan Jared, sözü edilen gizli dünyanın yaşadıkları evde olduğunun farkına varınca korkuya kapılır. Zira evde olup biten tuhaf ve gizemli olayların açıklaması o yaratıklardadır.

Yönetmenliğini Mark Waters’ın üstlendiği “Spiderwick Günceleri”nin senaryosunu Karey Kirkpatrick ile Martin Short yazmış. Hikaye, Tony DiTerlizzi ile Holly Black’in aynı adlı çok satan serisinden perdeye uyarlanmış. Başrollerde Freddie Highmore, Mary-Louise Parker, Nick Nolte, Joan Plowright ve David Strathairn kamera karşısına geçmiş. Yaratık seslendirmelerini ise Seth Rogen ile Martin Short yapmış.

Yönetmen Mark Waters’ın “The Spiderwick Chronicles”a ilgi duyması, romanda günümüz izleyicisinin kolayca bağlantı kurabileceği güncel temaların işlenmesi sayesinde olmuş. Waters kitapla ilgili şu yorumu yapıyor: “Fantezi türünü her zaman sevmişimdir. Bu kitap serisini okuduğumda daha önce yapılmamış birşeyler yapma fırsatı sunabileceğini gördüm. Macera, fantezi ve ilginç yaratıklarla dolu bir film yapabilirdik. Üstelik bunu artık klişe haline gelen İngiliz büyücülere; Gotik yetimlere; uzak diyarlara; adı sanı duyulmamış başrol oyuncularına başvurmadan yapma şansımız vardı.

Grace ailesinin kendilerine miras kalan eski malikaneye taşınmasıyla birlikte olağanüstü koşullar ortaya çıkıyor. Alan Kılavuzu sayesinde yavaş yavaş bu tuhaf yaratıklarla karşılaşmaya başlıyorlar. Böyle tuhaf yaratıkların her an karşımıza çıkabileceği olgusundan yola çıkılması nedeniyle çocukların ve gençlerin kolayca bağlantı kurabileceği bir film yapma fırsatı vardı ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdik.”

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları