FB TW PIN NWS
Kırımlı

Kırımlı (2014)

Türkçe adı :
Yönetmen : Burak Cem Arlıel
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : TFT Yapım
Oyuncular : Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Baki Davrak, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu, Andrey Polyanin, Burç Kümbetlioğlu
Gösterim tarihi :
Türü : Tarihi / Dram
Süre : 1s 58dk
Ülke : Türkiye
Websitesi :

Film Özeti

Rus devrimini takip eden yıllarda kültürel hak ve özgürlük alanlarının genişleyeceğini uman ancak tam tersine Rus milliyetçisi siyasetin baskısına maruz kalan Kırım'da doğmuştur Sadık Turan. Baskının doruğa tırmandığı Stalin döneminde okula başlar ve bir sabah Kızıl Ordu ya bağlı askerlerin sınıflara girip bundan böyle Türk alfabesi yerine Kiril alfabesiyle eğitim yapacaklarını tebliğ etmeleriyle dehşete kapılır.. Ve kısa süre içinde milli kimlikleri dışında inançlarını yaşamalarının engellendiğini, camilerinin yıkıldığını görür..

Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, II. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramını ve çektikleri acıları konu alıyor. Kırım'da yaşayan Sadık Turan savaş başlayınca diğer Kırım Türkleri gibi askere alınır ve cepheye gider. Savaş esnasında Almanlara esir düşer ve Almanca biliyor olması nedeniyle bulunduğu esir kampında irtibat görevlisi olarak çalışmaya başlar. Kısa süre sonra Almanların, Kırım'ı Ruslardan kurtarıp özgürleştirme vaadiyle Türklerden oluşan birlik kurma planına dahil olarak Alman ordusunda görev almaya başlar. Ancak bunun bir oyun olduğunu fark eden Sadık artık gerçek Kırım kurtuluşu için harekete geçecek ve bu esnada hayatının aşkı Maria ile de tanışacaktır.

Filmin yönetmen koltuğunda daha önce Türk Pasaport’u filmine imza atmış olan Burak Cem Arlıel oturuyor. Oyuncu kadrosundaysa Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu gibi isimler yer alıyor.

Kırımlı fragmanı

Filme ait fragman, trailer ve özet videolarını izleyebilirsiniz :

Ziyaretçi yorumları