FB TW PIN NWS
Equilibrium

Equilibrium (2002)

Türkçe adı : İsyan
Yönetmen : Kurt Wimmer
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Dimension Films
Oyuncular : Dominic Purcell (Seamus), Christian Bale (John Preston), Sean Bean (Partridge), Sean Pertwee (Rahip), William Fichtner (Jurgen), Angus MacFadyen (Dupont), Taye Diggs (Brandt), Emily Watson (Mary O'Brien), Emily Siewert (Lisa Preston), Matthew Harbour (Robbie Preston), Alexa Summer (Viviana Preston)
Gösterim tarihi :
Türü : Gerilim / Bilim Kurgu / Aksiyon
Süre : 1 saat, 47 dakika
Ülke : ABD
Websitesi :

Biçimsel olarak Matrix'e, öyküsü ile de Fahrenheit 451'e yakın olan film, karşı ütopik bilim kurgu filmlerinin başarılı bir örneği.

Film Özeti

3. Dünya Savaşı'nın yaralarını zor da olsa sarmayı başarabilmiş yakın geleceğin dünyasındayız. Savaşın travmasını üzerinden atamamış olan hakim totaliter sistem, barışı korumak adına insanların duygularını baskı altına almaktadır. Sanatsal nesneler bulundurmak ve güzel sanatlarla ilgilenmek yasaktır. Duygu ve heyecan uyandıracak şeylerle ilgilenmek, ölüm cezasına bile yol açabilmektedir. Üst düzey bir güvenlik ajanı olan John Preston (Christian Bale), kurallara karşı gelenleri bulup yok etmekle görevlendirilmiştir. Kullananlarda sisteme uygun bir ruh hali yaratan Prozium'u içmekten vazgeçtiğinde, sistemin en büyük silahlarından biri olan ajan Preston eski kimliğinden uzaklaşmaya başlayacaktır...
Ziyaretçi yorumları