FB TW PIN NWS
Amistad

Amistad (1997)

Türkçe adı :
Yönetmen : Steven Spielberg
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Dreamworks SKG
Oyuncular : Morgan Freeman (Joadson), Nigel Hawthorne (Martin Van Buren), Anthony Hopkins (John Quincy Adams), Djimon Hounsou (Cinque), Matthew McConaughey (Baldwin), David Paymer (Forsyth), Pete Postlethwaite (Holabird), Stellan Skarsgård (Tappan), Razaaq Adoti (Yamba), Abu Bakaar Fofanah (Fala), Anna Paquin (Kraliçe Isabella), Tomas Milian (Calderon)
Gösterim tarihi :
Türü : Tarihi / Dram
Süre : 2 Saat, 32 Dakika
Ülke : ABD
Websitesi :

Amistad, film yapımındaki başarısı ve gücüyle alkış aldığı kadar dört dalda Akademi Ödülüne de aday gösterildi: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Anthony Hopkins), En İyi Beste, En İyi Kostüm Dizayn ve En İyi Sinematografi. Gerçek bir hikayeye dayanan film, “Amistad” isimli Afrikalı köleleri taşıyan gemide kölelerin isyan başlatıp kendi ülkelerine, ait oldukları yere geri dönme teşebbüslerini anlatıyor.

Film Özeti

İspanyol köle nakliye gemisi La Amistad (İspanyolca, Arkadaşlık) Afrika'dan aldığı köleleri Amerika'ya götürürken yolda köleler isyan edip gemiyi ele geçirirler ve mürettebatın çoğunu öldürürler. Geminin İspanyol seyir memuru onlara oyun oynar ve tek istekleri anavatanları olan Afrika'ya gitmek olan zorla köle edilmiş zencileri Amerika'ya doğru götürürler ve karşılaştıkları Amerikan Bahriyesi gemisi tarafından tekrar ele geçirilip esir alınarak Amerika'da gemi mürettebatını öldürmekten mahkemeye çıkarılırlar. Amerika'da köle düzenini savunan ve buna karşı çıkan eyaletler arası tartışmaların yoğunlaştığı o günlerde bu mahkemenin kamu oyunda duyulması, halk arasında büyük ilgi uyandırır ve mahkeme birden en önemli konulardan biri haline gelir. Köylerinden silah zoruyla kaçırılıp köle halinde satılmak üzere Amerika'ya getirilmekte olan gençlerin hikayeleri hem mahkemede hem de halk arasında tartışmaları yoğunlaştırmıştır.

Amistad fragmanı

Filme ait fragman, trailer ve özet videolarını izleyebilirsiniz :

Ziyaretçi yorumları