FB TW PIN NWS

Vendome Sütunu

Vendome Sütunu

Napolyon Bonapart’ın emri ile 1810 yılında Roma'daki meşhur "Trajanus" sütunundan örnek alınarak gerçekleştirilmiştir.

Vendome sütunu. Paris'te Opera binası, Concorde meydanı ve Louvre sarayı arasına dikilmiştir.
Sütunun içerisinden 180 basamaklı merdivenle tepesine çıkılır. Taştan örme bir kalıp üzerine geçirilen, bronzdan yapılma silindir biçimindedir... Vendome sütunu 44 metre yüksekliğindedir. Tepesinde bir heykel bulunur. 160 metre uzunluğunda olan helezoni bir alçak kabartmalar bandı, sütunun etrafında dönerek yükselir.

Bu, Napolyon Bonapart’ın ordusunun 1805 ile 1807 yılları arasında yaptığı belli başlı savaşları canlandırır. Sütunun bronzları, Napolyon Bonapart’ın Austerlitz savaşında Rusları ve Avusturya'lıları yendikten sonra onlardan aldığı 1200 topun eritilmesinden elde edilmiştir.

Sütunun dikildiği 1810 senesinden beri tepedeki heykel birçok defa değişmiştir. Napolyon Bonapart’ı Roma imparatoru kıyafetiyle canlandıran heykel, yerini büyük bir zambak yaprağına, o da tekrar imparatorun redingotlu ve şapkalı heykeline bırakmıştır.

1871'de Paris Komünü zamanında yıkılmış, ancak sonrasında tekrar yerine dikilmiştir. Paris komününün bastırılmasından sonra Vendome Sütunu 1873-1875 yılları arasında yeniden inşa edildi.