FB TW PIN NWS

Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi, eski ismi Şampiyon Kulüpler Kupası olan, 1992/1993 sezonunda ismi Şampiyonlar Ligi olarak değiştirilen UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın kulüpler bazındaki en büyük futbol turnuvası.


1955-1956 sezonunuda ilk kez oynanmıştır. Her takımın aralarında iki kez oynadığı iki ayaklı eleme şeklinde yapılan etkinlikte ilk kupayı rakibi Stade de Reims - Champagne takımını 4-3 yenen Real Madrid takımı almıştır.


1992/1993 sezonuna kadar iki ayaklı eleme usülü oynandı ve 1992 yılında bugünkü lig usülü maçların da oynandığı sisteme geçildi. Bu değişiklikle beraber kupanın adı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'ndan UEFA Şampiyonlar Ligi olarak değiştirildi. Daha önceden sadece ülke liglerinde şampiyonların katıldığı turnuvaya artık ülkelerin futbol kulüplerinin önceki sezonlardaki başarıları dikkate alınarak bir ülkeden birden çok takım alınmaya başladı. Ayrıca galibiyet ve beraberliklere para ödülü verildi. Bu sebeplerden dolayı 1992'den itibaren turnuva tamamen kabuk değiştirdi ve dünyanın kulüpler bazında en önemli ve en çekişmeli turnuvası durumuna geldi.


Kupayı en fazla kazanan takım İspanya'dan Real Madrid takımıdır.


2004/2005 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi finali Türkiye'de oynanmıştır. 80.000 kişilik İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan finalde İngiltere'nin Liverpool ve İtalya'nın AC Milan takımları karşı karşıya gelmiştir. Finali Liverpool kazanmıştır.