FB TW PIN NWS

Mutlak kulak

Mutlak kulak

Duyulan bir notayı, hiç bir referans almadan ve başka bir nota ile karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği.

Ayrıca kusursuz perde ve mükemmel perde olarak da bilinir. Absolut kulak da denir.

Eğitilmemiş ve nota bilgisi olmayan kişilerde de bulunabilir. Doğuştan gelebileceği gibi sonradan da kazanılıp, geliştirilebilir. Anjelika Akbar doğuştan bu yeteneğe sahiptir. 4 yaşındayken bu yeteneği fark edilmiştir.

Absolut kulak

Fransızcası ‘’Audition Absolue’’ ingilizce karşılığı “absolute pitch” ya da “perfect pitch” kesin (mutlak) işitme anlamındadır. Kesin işitmede başka seslerle karşılaştırma yoluyla sesi bulmaya gerek yoktur.Böylesi bir işitme , genellikle doğuştandır.Az sayıda insanda bulunur. Metodik çalışma sayesinde sonradan öğrenilen “relative pitch” le karıştırmamak gerekir.

Tarihin önemli bestecilerinin birçoğu absolut kulağa sahiptir. Örnek olarak insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden olan Wolfgang Amadeus Mozart, aynı anda 10 notayı duyup ayırd edebiliyordu. Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Frederic Chopin ve Georg Friederich Handel’in hepsinin mutlak kulakları vardı.

Mutlak kulak, elbette bir müzisyen için çok büyük bir avantajdır. Fakat buna sahip olmak kimseyi doğuştan süper müzisyen yapmaz. Notaları mutlak frekanslarıyla duymak bir müzisyenin sahip olabileceği pek çok farklı avantajdan sadece bir tanesidir.