FB TW PIN NWS

Madonna delle Arpie

Madonna delle Arpie

Madonna delle Arpie, 1517 yılında Andrea del Sarto tarafından çizilen ve Sarto'nun Yüksek Rönesans sanatına yaptığı en büyük katkı olarak gösterilen resim.

Yanında melekler ve azizler (Aziz Bonaventura ve Evangelist John) olduğu halde, bir kaide üzerindeki Bakire Meryem ve çocuğu tasvir eden resimde, Leonardo'yu anımsatan bir hava ve piramit biçimi bulunuyor. 1517'de San Francesco dei Macci'nin manastırı için tamamlanan eser, şimdi Uffizi'de sergileniyor.

Türk yazar ve şairi Sabahattin Ali'nin 1943 tarihli romanı Kürk Mantolu Madonna'daki Maria Puder isimli karakter, Madonna delle Arpie tablosundaki Bakire Meryem'e benzetilerek tasvir edilmiştir. Kitapta Raif Efendi karakteri aklında yarattığı kadını tabloda görmüş ve tüm eser bu saf aşkı anlatarak bugün hala en çok okunan kitaplar arasında yer edinmiştir.Andrea del Sarto'nun 1517 yılında yaptığı tarihte en önemli ve en bilinen tablosu İtalyanca adıyla Madonna Delle Arpie, İngilizce adıyla ise Madonna of the Harpies Andrea Del Sarto'nun en iyi boyadığı eseri kabul edilmiştir. Bakire Meryem'i bir kaide üzerinde elinde çocukla tasvir eden tabloda iki aziz ve melekler de bulunmaktadır. Ölçüsü ise 208 x 178 cm.

Yüksek rönesans döneminde güzellik ve saflığın Madonna ile eşleştirilmesi ve dönemin tablolarında Madonna'yı sık sık görmek mümkündür. Madonna Delle Arpie tablosu bir manastır için yapılmış olup şimdi dünyanın en eski ve ünlü sanat müzesi olan Floransa'daki Uffizi'de sergilenmektedir.