FB TW PIN NWS

24 Temmuz 2007 Deniz Baykal Konuşması

22 Temmuz 2007 seçimlerinin ardından, 2 gün sessiz kalan CHP lideri Deniz Baykal, 24 Temmuz günü kameraların karşısında şu açıklamaları yaptı:


Daha önce planladığım ve sizlere de ifade ettiğim gibi seçimlerin üzerinden iki gün geçtikten sonra değerlendirme yapmak için huzurlarınızdayım.


Seçimler AKP'nin ikinci bir dönem daha tek başına hükümet kuracak çoğunluğu almasıyla sonuçlanmıştır. Seçim sonuçları dolayısıyla AKP'yi kutluyorum, sonuçların hayırlı olmasını ve AKP'ye başarılar diliyorum.


Milletimizin kararı hepimizin için büyük değer taşır, kararı saygıyla karşılıyoruz, sonuçları önümüzdeik dönemde hep birlikte değerlendireceğiz. Milletin iradesini temel alarak önümüzdeki döneme bakacağız.


Bu seçim dönemine gelinceye kadar CHP muhalefette çok ciddi bir görev yapmıştır, ülkemizin menfaatlerini, ulusal çıkarlarını, cumhuriyetimizin birikimlerini savunan, etkin bir çalışma yürütmüştür. Muhalefette yaptığımız çalışmalarla hepimiz iftihar ediyoruz. Türkiye'nin tarihi rotasını sahiplenen, sapmaları önleyen bir görev yapmıştır.


Önümüzdeki dönemde de CHP'nin çalışmalarına ülkemizin büyük ihtiyaç duyacağına hiç kuşkum yoktur, CHP ülkenin siyasal sigortası konumundadır. CHP'nin çalışmalarına önümüzdeki dönemde belki daha da çok ihtiyaç hissedilecektir. Bu bilinç ve anlayış içerisinde önümüzdeki dönemde görev yapacağız.


Seçim sonuçları hiç kuşku yok bizim açımızdan tatmin edici değildir. CHP'nin 2002'de elde ettiği oy oranını 1,5 puan artırmış olması bizim için yeterli değil. Sonuçların altında hangi toplumsal dinamiklerin yattığını, hangi siyasal şartların buna yol açtığını ve siyasal tabloyu şekillendiren uygulamaların neler olduğunu önümüzdeki dönem içinde inceleyeceğiz. Bu konuda en iyi şekilde kavramaya çalışacağız. Anlaşılması gereken bir tablodur.


Bu seçimi hazırlayan süreçleri ortaya koymamız gerekiyor. Türkiye'de nasıl yeni yapılanmaların neye bağlı olarak ortaya çıktığını hep beraber inceleyeceğiz. Bunun ötesinde CHP olarak arzu ettiğimiz kadar artış sağlayamamış olmamızın bizimle ilgili nedenlerini de araştıracağız. Bunun için ciddi bir çalışma başlatacağız. CHP'nin hedefleri ve politikaları konusunda hiçbir kuşkumuz yok. Bu hedefleri ve politikaları günün değer yargıları ışığında daha geniş bir destek sağlayacak şekilde ortaya koymamızın gerekleri nelerdir, bunu araştıracağız. Buradan sonuçlar ve dersler çıkaracağız.


CHP'nin sürekli bir yenilenme içerisinde önümüzdeki dönemde yeniden yapılanması için elimizden geleni yapacağız.


Bir şeyden hiç kuşku duymuyoruz, CHP doğru hedefler için doğru çalışmalar yapmıştır. Geride bıraktığımız seçim döneminde CHP olarak güzel bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. Bu çalışmaya katkı veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Türkiye'nin bu ortamında seçimlerde CHP'nin oylarını 1 milyon 200 bin artırmış olmasının bizim için çok büyük değeri vardır. Her bir oyun bizim için değeri ölçülemez. Bize oy veren vatandaşlara yürekten teşekkür ediyorum. Oyların siyasal mesajını sahipleneceğiz ve savunacağız.


Seçim kampanyasının sonunda vatandaşlarıma ve ülkemize yeni dönemde de Türkiye'nin siyasi dengelerinin bir karşılıklı diyalog ve uzlaşma içerisinde, ülkenin ortak yararlarını, Anayasa'nın özünü sahiplenerek karşılıklı uzlaşmaya açık duracağız. Uzlaşmamızın temelinde Anayasa'nın özü yatar.


Söyleyeceklerim bunlardır, CHP görevine devam edecektir.