Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
?? - ...

Wright Kardeşler

Wright Kardeşler Biyografi Wright Kardeşler Haberleri
Wright Kardeşler
   
Wright Kardeşler  
-
Biyografi.info Facebook'ta
 

Wright Kardeşler Biyografisi

Orville Wright Doğumu : 19 Ağustos 1871 Ohio, Dayton ABD. Ölümü : 30 Ocak 1948
Wilbur Wright Doğumu : 16 Nisan 1867 Ohio, Dayton ABD. Ölümü : 30 Mayıs 1912
İlk Pilotlu ve motorlu uçak uçuran ABD'li kardeşler.( 17 Aralık 1903'te)
Biyografi


Wright Kardeşler, Orville ve Wilbur Wright kardeşler ABD.nin Wright Ohio eyaletinin Dayton şehrinde dünyaya gelmiştir.Aslında bisiklet ustası olan, İlk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir. Wilbur Wright 16 Nisan 1867 da doğmuş, 30 Mayıs 1912 de ölmüştür. Kardeşi Orville Wright ise 19 Ağustos 1871 de doğmuş, 30 Ocak 1948 de ölmüştür.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler, liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. 1892 yılında bisiklet tamir ettikleri, imal edip sattıkları bir işyeri açtılar. Bu dükkan onlara ilgi duydukları uçuş araştırmaları için hem bir atölye görevi gördü hem de parasal kaynak sağladı. 1899'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bu alanda yayınları olan Otto Lilienthal,Octave Chanute ve Samuel P.Langley gibi kişilerin yazdıklarını dikkatle takip ettiler. Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerlettirken kendi bilimsel yönlerini de model n taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda bilimsel bir eser hazırlayacak kadar ilerlettiler. Hatta hazırladıkları 200'den çok farklı tipteki kanatları denemek için bir rüzgar tüneli dahi yaptılar. Daha sonra motor konusuna eğildiler. Ancak piyasada o günlerde bulunan içten yanmalı motorlar, uçan bir makinede kullanılamayacak kadar çok ağırlığa sahiptiler. Wrigh kardeşler bir teknisiyenin de yardımıyla uçakta kullanacakları hafif bir motor yapımını başardılar. İmal ettikleri motor, o güne kadar diğer imalatçıların tasarladıkları motorlardan hem hafifti (77 kg) hem de daha iyi performansa sahipti. Bunlara ek olarak Wrigth kardeşler uçakta kullandıkları pervaneyi tasarlayıp yaptılar.1903′te kullandıkları pervane yüzde 66 verimle çalışıyordu.

Wright kardeşleri başarıya götüren nedenlerin ilki birlikte çalışmaları ve birbirleriyle yaptıkları mükemmel işbirliğiydi. İkincisi, bir motorlu uçak yapmaya başlamadan önce uçma tekniğini öğrenmeye karar vermeleriydi. Wright kardeşler uçmayı önce planör yaparak ve planör kullanarak öğrendi.1899′da uçurtmayla ve planörle çalışmaya başladılar. Ertesi yıl bir insan alabilecek boyutta tasarlayıp yaptıkları planörlerini denemek için Kuzey Carolina’da Kitty Hawk’e götürdüler. Sonuç pek memnuniyet verici değildi. Biraz değişikliklerle 1901′de ikinci planör,1903′te üçüncü planörü yapıp denediler. Üçüncü planör yaptıkları önemli değişiklikleri bünyesinde bulunduruyordu,1903 yılında başvurusunda bulundukları patetntlerden bazıları bu planörde uyguladıkları yöntemlerle ilgiliydi. Üçüncü planörle binden fazla başarılı uçuş gerçekleştirdiler. Wright kardeşler uçak yapımına başlamadan planörle uçuş konusunda oldukça deneyim kazanmışlardı. Bu deneyimlerini uçak yapımında başarıyla uyguladılar.

Wright kardeşlerin ilk uçuşu 17 Aralık 1903'te Kuzey Carolina'da Kitty Hawk yakınlarında bir yer olan Kill Devil Hill’de, Orville'in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.

Bu uçak benzin motorlu ve iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg.dı. Bu uçuşun beş tane görgü şahidi vardır. Orville birinci denemede 12 saniye uçtu. Ve sadece 37 metre mesafe katetti. O günkü son denemesinde ise, bu süre 59 saniyeye çıkmıştı ve 280 metrelik bir mesafeye uçmuştu. Gökyüzü, benzinle çalışan ve uçabilen bir uçakla ilk defa o gün tanışmıştı. Daha sonra uçaklarını geliştirdiler ve 1904 yılında uçağa havada dönüşler yaptırarak, geri dönmek suretiyle kalktıkları noktaya inmeyi başardılar.

“Flayer 1” adını verdikleri uçaklarının bin dolar civarında maliyeti vardı.Kanat açıklığı 20 metre ve ağırlığı 700 kg’dı.Üzerindeki kendi tasarımları motor 12 beygir gücünde ve 77 kg ağırlığındaydı.Bu iki pervaneli uçak Washington’daki Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergilenmektedir.

Wright Kardeşler artık uçabilen bir uçak yaratmışlardı ama onu nasıl uçuracaklarını bilmiyorlardı. Bunu onlara gösterebilecek ne bir kitap ne de bir öğretmen vardı. Smithsonian Enstitüsü lider havacılardan Louis Mouillard, Gabriel Voisin, John J. Montgomery, Louis Blériot, Alberto Santos Dumont ve Percy Pilcher ile yazışarak elde ettiği tüm bilgileri, Wright Kardeşlere iletmeye devam ediyordu. Bu ilk uçuşları fazla dikkati çekmedi. Wright kardeşler bir süre sonra “Flayer II” modelini tasarladılar. Bu uçakla 1904′te 105 uçuş gerçekleştirdiler. Bu modeli geliştirerek çok kullanışlı bir model olan “Flyer III” modelini 1905 yılıda yaptılar. Dayton yakınlarında yaptıkları uçuşlara rağmen insanlar uçan bir makinanın yapıldığına inanamıyorlardı.

Uçak dizaynı, diğerleri Wright kardeşlerinin seviyesine gelinceye kadar bir süre olduğu yerde saydı. Pilotun kanadın üzerine yatık bir şekilde durmaktan kurtarıp oturmasını sağlayacak bir yer yapılması gibi zorunlu bir takım şeyler gerekiyordu. Wright kardeşler pilotun oturabildiği bir uçak dizaynı hazırladılar. Ayrıca bir de iniş takımı yaparak kendilerini ilk uçuşlarındaydan kurtardılar.

4 Haziran 1908 tarihinde ABD'nin ilk ‘resmi’ uçuşunu Kanadalı Glenn H. Curtis, June Bug adını verdiği dışarıdan yardım almadan kalkabilen bir uçak ile yaptı. Bu uçuş Amerika’nın ilk resmi “Havadan Ağır Uçağı ve Uçuşudur”. Glenn H. Curtis 1 numaralı Pilot Lisansı sahibidir, Wright Kardeşler ise 4 ve 5 nolu lisansları almışlardır.

1908 yılında uçağın tanıtımına koyuldular.Wilbur Wrigth yaptıkları uçaklardan birini Fransa’ya götürerek halka açık uçuş gösterileri yaptı ve icatlarını Avrupa’da pazarlayacak bir şirketle anlaştı. Bu arada Amerika’da kalan Orville Wrigth, Fransa’dakine benzer gösteriler düzenliyordu.17 Eylül 1908′de bir uçak kazası geçirdi. Yolculardan biri öldü, Orville’de yaralandı. Bu arada başarılı uçuş denemeleri Birleşik Devletler hükümetinin savaş depertmanına uçak alınması için Wrigth kardeşlerle anlaşmasına yol açtı. Bu alım uçak üretimlerinin devamını sağladı.

Wilbur Wright tifoya yakalandı ve 1912 yılında kırk beş yaşındayken öldü.Uçak şirketindeki hisselerini 1915 yılında satan Orville Wrigth 1948 yılına kadar yaşadı.Kendilerden sonra yaptıkları icat oldukça geliştirildi.

Wright Kardeşler için yapılan aramalar;


Wright Kardeşler, Wright Kardeşler biyografi, Wright Kardeşler hayatı, Wright Kardeşler özgeçmişi, Wright Kardeşler hakkında, Wright Kardeşler doğum yeri, Wright Kardeşler fotoğraf, Wright Kardeşler video, Wright Kardeşler resim, Wright Kardeşler kimdir?, Wright Kardeşler kaç yaşında?, Wright Kardeşler nereli Wright Kardeşler memleketi
Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
 Nejat Birecik Bugün  
 Filiz Taçbaş Bugün  
 Ece Gökoğlu Bugün  
 Bill Gross Bugün  
 Zeynep Beşerler Dün  
 Neymar Dün  
 Bedrettin Dalan Dün  
Bugün en çok yükselen isimler
 Sema Çelebi 65
 Etyen Mahçupyan 64
 Deniz Akkaya 104
 Marilyn Monroe 211
 Mustafa Karataş 57
 İsmail Demirci 67
 Mehmet Fatih Çıtlak 103
 Niran Ünsal 630
 Esra Akkaya 60
 Emine Ün 164
Bugün gündemdeki isimler
 Ezgi Baylar 1073
 Burçin Orhon 757
 Nur Yerlitaş 735
 Aycan Nurcan Şencan 693
 Niran Ünsal 630
 Öykü Serter 442
 Özlem Özden 413
 Kemal Doğulu 383
 Ekrem Dumanlı 302
 Kurretülayn Matur 258
 Ayşenur Balcı 249
 İvana Sert 235
 Marilyn Monroe 211
 Süheyl Uygur 206
 Ayşegül Melisa Doğan 189
Popüler biyografiler
 Nur Yerlitaş
 Turabi Çamkıran
 Zahide Yetiş
 Kanuni Sultan Süleyman
 Recep Tayyip Erdoğan
 Öykü Serter
 Kemal Doğulu
 Burak Erdoğan
 Acun Ilıcalı
 Erhan Çelik
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Bu Tarz Benim Yarışmacıları
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Wright Kardeşler kimdir? Paylaşın!
Twitter