FB TW GG PIN NWS
BioRank 2815

Tezer Özlü

Doğum tarihi : ??.??.1943 Ölüm tarihi : 19.Şubat.1968
Tezer Özlü kaç yaşında öldü : 25
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Tezer Özlü doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Zürih, İsviçre

Tezer Özlü Biyografisi

Tam adı Tezer Özlü Kıral , yaşarken yayımladığı üç “farklı” kitabıyla edebiyat dünyamızdan çok erken yaşta ayrılan; en özgün öykü ve roman yazarlarından biridir.
Öykü ve roman yazarı olan Demir Özlü’nün kız kardeşi olan Özlü 1943 yılında istanbul’da doğdu.

İstanbul Avusturya Kız Lisesi'nde ortaöğrenimine başladı fakat öğrenimini tamamlayamayan Özlü dışardan sınavlara girerek 1965 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi.

1963’de Ankara’da , 1968’de de istanbul’da çeşitli kurumlarda çevirmen olarak çalıştı.1981’de burslu gittiği Almanya’da radyo programları hazırladı.

1983’de Almanca yazdığı “Bir İntiharın İzinde” adlı romanıyla adının bir anda duyulmasına yol açan Marlburg Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1984 yılında bu ödüllü kitap Türkçe olarak “Yaşamın Ucuna Yolculuk” aayımlandı.Bu kitabında Özlü, nihilist bir genç kızın, anlamsızlaştığını hissettiği hayatının verdiği acıları başarılı bir dille anlattı.

Yakalandığı göğüs kanserinden kurtulamadı ve 43 yaşında İsviçre’nin Zürih kentinde hayatını kaybetti.Cenazesi İstanbul’a getirildi ve Aşiyan Mezarlığı’na gömüldü.

1978’de “Eski Bahçe” adlı öykü kitabıyla 1980’de “Çocukluğumun Soğuk Geceleri” adlı romanı yayımlanan Özlü’nün, Almanca yazdığı öyküleri Sezer Duru tarafından Türkçe’ye çevrilerek ilk kitabıyla birlikte yeniden basıldı.

Romanları: Çocukluğun Soğuk Geceleri (1980), Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984).

Öyküleri: Eski Bahçe (1978), Eski Bahçe Eski Sevgi (1987), Kalanlar (1990), Leyla Erbil’e Mektuplar (1995).

Senaryo: Zaman Dışı Yaşam (2000)

Kaynak:Biyografi.info

Tezer Özlü kitapları

Tüm Tezer Özlü kitapları

Tezer Özlü için yapılan aramalar

Tezer Özlü, Tezer Özlü biyografi, Tezer Özlü hayatı, Tezer Özlü özgeçmişi, Tezer Özlü hakkında, Tezer Özlü doğum yeri, Tezer Özlü fotoğraf, Tezer Özlü video, Tezer Özlü resim, Tezer Özlü kimdir?, Tezer Özlü kaç yaşında?, Tezer Özlü nereli, Tezer Özlü memleketi