Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1923 - 2013

Süha Özgermi

Süha Özgermi Biyografi Süha Özgermi Haberleri
Süha Özgermi
   
Süha Özgermi  
13.Ekim.1923 20.Eylül.2013
Beşiktaş, İstanbul Lefkoşa , KKTC
Biyografi.info Facebook'ta
 

Süha Özgermi Biyografisi

Organizatör

Süha Özgermi, 13 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da zengin bir ailenin 40 odalı bir konağında dünyaya gelmiştir. Kabataş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 7 yıl Ankara'da avukatlık yaptı. Daha sonra İstanbul'da avukatlığa devam etti. Hereke Belediyesi'nin avukatlığını da üstlendi.
Biyografi


1975 yılında ise ticaret hayatına atılarak 16 yıl süreyle Türk ordusuna iç çamaşırı ticareti yaptı. 1974 yıllarında Galatasaray Kulübü'nün genel sekreterliğini yaptı.

1 Ekim 1983'te Mecidiyeköy'de bir trafik kazası geçirdi. Bu kaza olduğunda aileden kalma 300 kişinin çalıştığı fabrika, 4 apartman, iki han, lüks arabaları vardı. Bütün malını da vekâleten bir tanıdığına devretti. Tam 2 sene 4 ay İsviçre'de 'Canton Hospital' hastanesinde yattı. 6 ay da Lugano'da fizik tedavisi gördü. Döndüğünde, hiçbir malı kalmamıştı.

Türkiye'de milli çapkın olarak tanındı. Süha Özgermi, milli çapkın adının nereden kendisine takıldığını şöyle özetlemiştir:
“1984 yıllarında Cannes Film Festivali'ne gider, orada meşhur otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmakeyecanla ve zevkle takip ettiğim Nice Matin Gazetesi'nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Lounders'ın, Cannes'a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve 'Mr. Özgermi, çiçek için çok teşekkür ederim ama ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum' dedi. Ben de kendisine, 'Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonra kahve içer size Türkiye'yi ve İstanbul'u anlatırım" dedim. Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Elbette ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonra odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanında Gölge Adam'ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, "Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı" diye yer aldı ve adım milli çapkın olarak devam etti”.

1988 yılında bir Amerika seyahatinde Los Angeles'ta şehrinde Çin asıllı bir Amerikalı ile tanıştı, ve bu kişi Süha Özgermi’den dünya güzellik yarışmasının Türkiye'de ki organizasyonunu hazırlamasını istedi. Ve 10 yıl dünya güzellik yarışmalarını düzenlediler. Süha Özgermi’nin düzenlediği ilk dünya güzellik yarışması 1988 senesinde Bodrum'da Halikarnas'ta yapıldı.

Türkiye'nin tarihine önem veren bir kişi olan Süha Özgermi, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan ülkemizin bu tarihini dünyaya anlatmak amacıyla “Dünya Medeniyetler Kraliçesi yarışması”nın patentini aldı. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Ankara, Çanakkale, İzmir, Eski Foça, Belek, Selçuk, Gaziantep, Samsun ve İstanbul'da düzenleyerek ülkemizin hiçbir yerde olmayan tarihini dünyaya aksettirme çalışması içinde oldu. Antalya Aspendos'ta güzellik yarışması düzenledi. 22 bin kişinin izlediği dünya güzellik yarışmasını yapan tek kişidir.

Gençliğinde yıllarca Sümerbank'ta çalışmış ama emekli olmamış. Nüfuzlu dostları devreye girse belki bir günde hal olacak ama gururundan kimseye bir şey söylememiş. Zamanında Galatasaray Kulübü'nün genel sekreterliğini de yaptı. Türkiye'de milli çapkın olarak tanındı. Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan, Manolya Onur gibi isimler Süha Özgermi sayesinde ünlü olmuşlardır.

Süha Özgermi, 5 kere evlenmiş boşanmıştır. 2. Eşi ile evliyken şarkıcı Fatoş Birsen ile 3 yıl birlikte oldular, 3. eşi 1972 Türkiye güzeli Manolya Onur’dur. 90'larda Bodrum'da bir bayanla evlendi.

Süha Özgermi’nin bir evliliği de Las Vegas'ta Ömer Şerif'in eski nişanlısı ile gerçekleşmiş ama hemen boşanmışlardır.

Avcılar'da küçük bir dairede oturan Süha Özgermi’nin biri Almanya’da yaşayan 1944 doğumlu, diğeri İstanbul’da yaşayan 1964 doğumlu iki tane oğlu var.

Patenti Süha Özgermiye'ye ait olan Miss Civilation Of The World (Dünya Medeniyetler Kraliçesi) yarışmasının 7 Nisan 2013 tarihinde Diyarbakır'da yapılacağı belirtildi.

3 Yıla yakın bir süredir KKTC'de Lefkoşa'daki Saray Otel'de bakıcı nezaretinde yaşamımı sürdüren Özgermi Tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbatoğlu Devlet hastanesinde 20 Eylül 2013 tarihinde 90 yaşında vefat etti. Vasiyeti üzerine Lefkoşa Mezarlığına defnedildi.

Süha Özgermi için yapılan aramalar;


Süha Özgermi , Süha Özgermi biyografi, Süha Özgermi hayatı, Süha Özgermi özgeçmişi, Süha Özgermi hakkında, Süha Özgermi doğum yeri, Süha Özgermi fotoğraf, Süha Özgermi video, Süha Özgermi resim, Süha Özgermi kimdir?, Süha Özgermi kaç yaşında?, Süha Özgermi nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Ahmet Ümit Bugün  
  Nil Burak Bugün  
  Şanar Yurdatapan Bugün  
  Özlem Düvencioğlu Dün  
  Melisa Aslı Pamuk Dün  
  Neil Simon Dün  
  Musa Uzunlar Dün  
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran  
  Zahide Yetiş  
  Kanuni Sultan Süleyman  
  Recep Tayyip Erdoğan  
  Burak Erdoğan  
  Erhan Çelik  
  Bilal Erdoğan  
  Acun Ilıcalı  
  Nur Yerlitaş  
  Müge Üzel  
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Bugün gündemdekiler
  Nur Yerlitaş 1777 
  Kemal Doğulu 1161 
  Kadir Doğulu 649 
  Öykü Serter 487 
  Erhan Çelik 466 
  İvana Sert 381 
  Gülben Ergen 269 
  Alp Yalman 243 
  Özcan Deniz 225 
  Recep Tayyip Erdoğan 219 
  Gökhan Özoğuz 207 
  Acun Ilıcalı 175 
  Nehir Erdoğan 175 
  Neslihan Atagül 162 
  Ebru Gündeş 141 
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Biliyormuydunuz? Değiştir
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.