Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1923 - 2013

Süha Özgermi

Süha Özgermi Biyografi Süha Özgermi Haberleri
Süha Özgermi
   
Süha Özgermi  
13.Ekim.1923 20.Eylül.2013
Beşiktaş, İstanbul Lefkoşa , KKTC
Biyografi.info Facebook'ta
 

Süha Özgermi Biyografisi

Organizatör

Süha Özgermi, 13 Ekim 1923 tarihinde İstanbul Beşiktaş’da zengin bir ailenin 40 odalı bir konağında dünyaya gelmiştir. Kabataş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 7 yıl Ankara'da avukatlık yaptı. Daha sonra İstanbul'da avukatlığa devam etti. Hereke Belediyesi'nin avukatlığını da üstlendi.
Biyografi


1975 yılında ise ticaret hayatına atılarak 16 yıl süreyle Türk ordusuna iç çamaşırı ticareti yaptı. 1974 yıllarında Galatasaray Kulübü'nün genel sekreterliğini yaptı.

1 Ekim 1983'te Mecidiyeköy'de bir trafik kazası geçirdi. Bu kaza olduğunda aileden kalma 300 kişinin çalıştığı fabrika, 4 apartman, iki han, lüks arabaları vardı. Bütün malını da vekâleten bir tanıdığına devretti. Tam 2 sene 4 ay İsviçre'de 'Canton Hospital' hastanesinde yattı. 6 ay da Lugano'da fizik tedavisi gördü. Döndüğünde, hiçbir malı kalmamıştı.

Türkiye'de milli çapkın olarak tanındı. Süha Özgermi, milli çapkın adının nereden kendisine takıldığını şöyle özetlemiştir:
“1984 yıllarında Cannes Film Festivali'ne gider, orada meşhur otellerde kalır ve dünya ülkelerinin ileri gelenleriyle tanışmaktan ve ülkemi anlatmakeyecanla ve zevkle takip ettiğim Nice Matin Gazetesi'nde Dallas dizisinin en güzel kadını ve Afton rolünü canlandıran Audrey Lounders'ın, Cannes'a geleceğini okudum. O gece konseri vardı ve aynı otelde kalıyorduk. Hemen Galatasaray Kulüp Genel Sekreteri olarak sarı kırmızı çiçekleri odasına gönderdim. 2 saat sonra bir telefon çaldı ve 'Mr. Özgermi, çiçek için çok teşekkür ederim ama ben İstanbul Türkiye nerede bilmiyorum' dedi. Ben de kendisine, 'Bu akşam konserinize geleceğim, konserden sonra kahve içer size Türkiye'yi ve İstanbul'u anlatırım" dedim. Gece 01.00 sıralarında kapım çalındı ve misafirim geldi. Elbette ki 70 milyon nüfuslu Türkiye, 16 milyon nüfuslu İstanbul bir saatte anlatılamazdı. Ertesi gün öğleden sonra odadan çıkarken bir gazeteci grubuyla karşılaştık. Bu gazetecilerin yanında Gölge Adam'ın yazarı Ertuğrul Akbay da vardı. Fotoğraflar çekildi, gazetelerde manşetlere, "Süha Özgermi milli çapkın olarak ülkemizi başarıyla anlattı" diye yer aldı ve adım milli çapkın olarak devam etti”.

1988 yılında bir Amerika seyahatinde Los Angeles'ta şehrinde Çin asıllı bir Amerikalı ile tanıştı, ve bu kişi Süha Özgermi’den dünya güzellik yarışmasının Türkiye'de ki organizasyonunu hazırlamasını istedi. Ve 10 yıl dünya güzellik yarışmalarını düzenlediler. Süha Özgermi’nin düzenlediği ilk dünya güzellik yarışması 1988 senesinde Bodrum'da Halikarnas'ta yapıldı.

Türkiye'nin tarihine önem veren bir kişi olan Süha Özgermi, dünyada tarihi ve efsaneleri en uzak noktalara varan ülkemizin bu tarihini dünyaya anlatmak amacıyla “Dünya Medeniyetler Kraliçesi yarışması”nın patentini aldı. Güzellik yarışmalarını, Adıyaman, Nemrut Dağı, Şanlıurfa, Ankara, Çanakkale, İzmir, Eski Foça, Belek, Selçuk, Gaziantep, Samsun ve İstanbul'da düzenleyerek ülkemizin hiçbir yerde olmayan tarihini dünyaya aksettirme çalışması içinde oldu. Antalya Aspendos'ta güzellik yarışması düzenledi. 22 bin kişinin izlediği dünya güzellik yarışmasını yapan tek kişidir.

Gençliğinde yıllarca Sümerbank'ta çalışmış ama emekli olmamış. Nüfuzlu dostları devreye girse belki bir günde hal olacak ama gururundan kimseye bir şey söylememiş. Zamanında Galatasaray Kulübü'nün genel sekreterliğini de yaptı. Türkiye'de milli çapkın olarak tanındı. Güngör Bayrak, Nazan Saatçi, Nazan Adalı, Hülya Avşar, Fatoş Birsen, Gözde Tan, Manolya Onur gibi isimler Süha Özgermi sayesinde ünlü olmuşlardır.

Süha Özgermi, 5 kere evlenmiş boşanmıştır. 2. Eşi ile evliyken şarkıcı Fatoş Birsen ile 3 yıl birlikte oldular, 3. eşi 1972 Türkiye güzeli Manolya Onur’dur. 90'larda Bodrum'da bir bayanla evlendi.

Süha Özgermi’nin bir evliliği de Las Vegas'ta Ömer Şerif'in eski nişanlısı ile gerçekleşmiş ama hemen boşanmışlardır.

Avcılar'da küçük bir dairede oturan Süha Özgermi’nin biri Almanya’da yaşayan 1944 doğumlu, diğeri İstanbul’da yaşayan 1964 doğumlu iki tane oğlu var.

Patenti Süha Özgermiye'ye ait olan Miss Civilation Of The World (Dünya Medeniyetler Kraliçesi) yarışmasının 7 Nisan 2013 tarihinde Diyarbakır'da yapılacağı belirtildi.

3 Yıla yakın bir süredir KKTC'de Lefkoşa'daki Saray Otel'de bakıcı nezaretinde yaşamımı sürdüren Özgermi Tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbatoğlu Devlet hastanesinde 20 Eylül 2013 tarihinde 90 yaşında vefat etti. Vasiyeti üzerine Lefkoşa Mezarlığına defnedildi.

Süha Özgermi için yapılan aramalar;


Süha Özgermi , Süha Özgermi biyografi, Süha Özgermi hayatı, Süha Özgermi özgeçmişi, Süha Özgermi hakkında, Süha Özgermi doğum yeri, Süha Özgermi fotoğraf, Süha Özgermi video, Süha Özgermi resim, Süha Özgermi kimdir?, Süha Özgermi kaç yaşında?, Süha Özgermi nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Joe Biden Dün  
  Selda Bağcan Dün  
  Kaan Taşaner Dün  
  Selen Uçer Dün  
  Ergün Atalay Dün  
  Yusuf Azuz Dün  
  Kadir Mısıroğlu 21 Kasım  
Bugün en çok yükselen isimler
  Zahide Yetiş 65
  Yılmaz Güney 65
  Yasemin Allen 106
  Uğurkan Erez 383
  Uğur Polat 119
  Turabi Çamkıran 51
  Tuğçe Ergişi 300
  Tolga Çevik 107
  Tarkan 57
  Tarık Akan 66
Bugün gündemdeki isimler
  Nur Yerlitaş 2735
  Selma Ergeç 1406
  Kemal Doğulu 1227
  Öykü Serter 1028
  İvana Sert 752
  Fatih Ürek 589
  Aycan Nurcan Şencan 524
  Ezgi Baylar 502
  Kadir Doğulu 494
  Özcan Deniz 442
  Asu Maralman 396
  Uğurkan Erez 383
  Özlem Özden 372
  Tuğçe Ergişi 300
  Neslişah Alkoçlar 234
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran
  Nur Yerlitaş
  Zahide Yetiş
  Kanuni Sultan Süleyman
  Recep Tayyip Erdoğan
  Burak Erdoğan
  Erhan Çelik
  Bilal Erdoğan
  Acun Ilıcalı
  Kaan Yıldırım
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.