Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1965 - ...

Slash

Slash Biyografi Slash Haberleri
Slash
   
Slash  
23.Temmuz.1965
Londra, İngiltere
Müzisyen
Biyografi.info Facebook'ta
 

Slash Biyografisi

Slash, 1965 doğumlu İngiliz müzisyen. Gerçek adı Saul Hudson’dır. Guns N’ Roses grubunun eski gitaristidir, şu anda Velvet Revolver grubunda çalmaktadır. Uzun siyah kıvırcık saçları, şapkası ve ağzının kenarında duran sigarasıyla ünlüdür.
Biyografi


Slash, 23 Temmuz 1965’te Londra, İngiltere’de doğdu. Babası Anthony Yahudi bir İngiliz, annesi Ola ise Nijeryalı’ydı. Annesi, David Bowie’nin kostümlerini dikiyordu. Babası ise bir sanat direktörüydü. Bu yüzden David Bowie, Iggy Pop gibi ünlüler Hudson ailesinin evini sıkça ziyaret ederdi. 1970lerin ortalarında annesi ve babası boşanınca, Slash anneannesinin yanına taşındı ve 11 yaşına kadar orada yaşadı. Bu sırada profesyonel bir bisiklet sürücüsü oldu, yarışmalara katıldı ve ödüller kazandı. Daha sonra annesi ile birlikte Kaliforniya, Amerika’ya taşındı. Fairfax Lisesi’ne başladı.

Slash 15 yaşındayken anneannesi ona bir akustik gitar aldı. O sıralarda Led Zeppelin, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Queen, Alice Cooper, AC/DC dinleyen ve onların şarkılarından ilham alan Slash, kendi kendine gitar çalmaya başladı. Çaldığı ilk şarkı Deep Purple’ın “Smoke on the Water”ıydı. Ders almaya başladı ancak daha çok kendi kendine öğ bu, okuldaki durumunu olumsuz etkiledi. Slash, 11. sınıfta okulu bıraktı. Bu sırada Poison adlı grubun gitarist seçmelerine katıldı, finale kadar çıktı ancak kazanamadı. Yavaş yavaş müzik piyasasının içine girmeye başlayan Slash, Steven Adler’la tanıştı ve ikili “Road Crew” adlı grubu kurdular. Ancak üye bulmada zorlandıkları için şanslarını başka gruplarda denemeye karar verdiler. Slash, Black Sheep adlı grubun bir üyesi oldu. Bu grubun menajeri aynı zamanda Hollywood Rose adlı grubun da menajeriydi.

1984’te menajer Vicky Hamilton, Slash’i Axl Rose’la tanıştırdı. Bundan birkaç ay sonra Slash, Axl ve Izzy Stradlin’in bulunduğu Tracii Guns adlı grubun gitaristi olabilmek için seçmelere katıldı ancak kazanamadı. Tracii Guns grubu pek başarılı olamayınca, grubu yeniden oluşturmaya karar verdiler. Axl Rose, Izzy Stradlin ve Steven Adler’a katılan Slash ve Duff McKagan, Guns N’ Roses’ı kurdu.

1985 ve 1986’da grup, barlarda konserler veriyordu. “Move to the City”, “Reckless Life” gibi şarkılarını bu zamanlarda yazmışlardı ancak 1987’ye kadar tam anlamıyla bir albüm kaydı yapamamışlardı. 1987’de, gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biri olarak kabul edilen “Appetite for Destruction”ı çıkardılar. Başlangıçta uzun bir süre ilgi çekmeyen albüm, 1988’de lisetelerde bir numaraya oturdu, hatta grubun bugüne kadar en çok bilinen şarkıları, bu albümden çıkan “Welcome to the Jungle”, “Sweet Child of Mine”, “Paradise City” gibi parçalar oldu.

1988’de ikinci albümleri “GN’R Lies” çıktı. Bu albümde bulunan ve içindeki zencilik ve eşcinsellikle ilgili tepki çekebilecek cümleleriyle “One in a Million” adlı şarkı bazı kesimlerden tepki topladı. Ancak Slash, grup üyeleri arasından şarkıyı en çok seven ve savunan isim oldu. Bu sırada müzisyen Amerikan vatandaşlığına geçti.

Slash, 1990 yılı Amerikan Müzik Ödülleri’nde, ikinci ödülü almak için sahneye çıktığında çok sarhoştu. Duff ile birlikte ellerinde içki ve sigarayla sahneye çıktılar ve Slash konuşma yaparken bolca küfür etti. Yapımcılar yayını kesmek zorunda kaldı ve olay büyük tepki topladı.

Slash, 1991 yılında, Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II albümleri için 28 ay süren “Use Your Illusion” turnesine çıktı. Bu iki albüm, Guns N’ Roses’ın müzikal anlamda duygusallaştığını gösteriyordu. Albümler “November Rain”, “Estranged” ve “Don’t Cry” gibi baladlar içeriyordu. Ancak bu değişim grup için bir dönüm noktası oldu. Axl, rock müziğin değişik taraflarını keşfetmek ve uygulamak istiyordu ancak grubun diğer üyeleri bu tarzda devam etmekte kararlıydı. Grup içi çatırdamalar, bu dönemde başladı.

The Spagetti Incident?” albümü çıktıktan sonra, Slash kendini başka projelere verdi. Guns N’ Roses’ın elemanlarından Matt Sorum ve Gilby Clarke ile “Slash’s Snakepit” adlı grubu kurdu ve 1995’te ilk albümleri “It's Five O' Clock Somewhere” yayınlandı. Slash 1996 yılında, Axl’la anlaşamadıklarını ileri sürerek Guns N’ Roses’dan ayrıldı.

Guns N’ Roses’dan sonraki hayatına solo kariyerine ağırlık vererek devam etmek isteyen Slash, “Slash’s Snakepit” ile birkaç turneye çıktıktan sonra grubu dağıttı. 1998’de kurduğu “Snakepit” adlı grubu da, 2001’de çıkardıkları 2. albümleri “Ain’t Life Grand” piyasaya sürüldükten hemen sonra dağıldı.

Solo çalışmaları dışında Slash’in yer aldığı projeler şöyleydi; 1996’da Marta Sanchez ile “Obsession-Confession” adlı şarkıyı kaydetti, aynı yıl Alice Cooper ile Meksika’daki bir kulüpte çaldı. Bu gösterinin stüdyo kaydı olan “A Fistful of Alice”te de çaldı. 1997’de BLACKstreet adlı grubun “Fix” adlı parçasının yeniden yorumuna katkıda bulundu. 2003’te Yardbirds’ün geridönüş albümü olan “Birdland”de çaldı. 2006’da Derek Sherinian’ın solo albümü “Blood of the Snake” kaydındaki baş gitaristti, ve albümden bir şarkı için çekilen video klipte de rol aldı.

2002 yılında bir anma konseri için biraraya gelen Slash, Matt Sorum ve Duff McKagan, kimyalarının hala uyuştuğunu gördüklerinde yeni bir grup kurmaya karar verdiler. Uzun süren vokalist arayışlarından sonra Scott Weiland’ı aralarına katan grup, Velvet Revolver’ı kurdu.

Grubun ilk parçası “Set Me Free”, The Hulk’ın film müzikleri arasındaydı. 2004’te “Contraband” adlı ilk albümleri piyasaya çıktı. 2003’te başladıkları turneyi 2006’da bitiren grup, ikinci albümlerinin üstünde çalışmaya başladı. Bu sırada Steven Spielberg’ün son filmi “Monster House” için de bir parça kaydettiler.

Slash, 31 Mayıs 2006’da VH1 kanalının KISS grubunu onurlandırma gecesi için Rob Zombie, Tommy Lee, Gilby Clarke ve Ace Frehley gibi isimlerle biraraya geldi. Ekim 2006’da Volkswagen’ın yeni reklamında rol aldı. Ayrıca “Black Death Vodka”nın 1992 tarihli promosyon kampanyasında rol almıştı, tabut şeklindeki şişelerin içinden Slash’in şapkasını takmış iskeletler çıkıyordu.

Mart 2006’da Axl Rose’un avukatı, 2005 yılında bir gece Slash’in Axl’ın evine giderek Velvet Revolver üyelerinin hepsinden nefret ettiğini, Axl’ın ikilinin arasındaki soğuk savaşı kazandığını söylediğini bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Slash bunun üstüne hiçbir açıklama yapmadı. 2006’da Duff McKagan bir radyoda Slash’in Velvet Revolver’dan ayrılıyor olduğu söylentilerini yalanladı. Bu sırada Slash’in eşi Perla’dan boşandığı iddiaları da yayılmaya başlamıştı. Ancak Slash 2006’da yaptığı bir açıklamayla bunların hiçbirinin doğru olmadığını ve 1996’dan beri Axl’la konuşmadığını söyledi.

Slash, 10 Ekim 1992’de model Renee Suran ile evlendi. Slash ve Suran, 1997 yapımı “Private Parts” adlı filmde birlikte oynadılar. İkili 1997’de boşandı. Bu boşanmanın hemen ardından Slash, uzun zamandır tanıdığı Perla Ferrer’le görüşmeye başladı. 15 Ekim 2001’de evlenen çiftin London Emilio ve Cash Anthony adında iki oğulları oldu.

Yaklaşık 100 tane gitarı bulunan müzisyen, bir “Godfather” hayranı. Her konserinde film müziğinin kısa bir versiyonunu çalıyor. Kid Notorious adlı çizgi filmde de kendisini seslendiriyor. Yakın zamanda çıkması beklenen “Guitar Hero II” adlı video oyununda Slash’in de bir karakteri var, ayrıca The Simpsons’daki Otto karakterinin Slash’ten esinlenilmesi müzisyenin değişik görüntüsü ve yeteneğiyle başka sektörlerde de ilham kaynağı oladuğunu gösteriyor. Slash, aynı zamanda bir yılan koleksiyoncusu ve bir Radiohead hayranı.

Slash için yapılan aramalar;


Slash , Slash biyografi, Slash hayatı, Slash özgeçmişi, Slash hakkında, Slash doğum yeri, Slash fotoğraf, Slash video, Slash resim, Slash kimdir?, Slash kaç yaşında?, Slash nereli

Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
  Papa I. Franciscus Bugün  
  Aydilge Dün  
  Şirin Payzın 25 Kasım  
  Kiira Korpi 25 Kasım  
  Henry Kissinger 25 Kasım  
  Zeynep Koltuk 24 Kasım  
  Yusuf Çim 24 Kasım  
Bugün en çok yükselen isimler
  Neil Armstrong 137
  Canan Karatay 81
  Sümeyye Erdoğan 73
  Ömür Özdemir 66
  Recep Tayyip Erdoğan 305
  Pucca 282
  Fatih Kısaparmak 638
  Erhan Çelik 113
  Daniel Radcliffe 69
  Yunus Emre 69
Bugün gündemdeki isimler
  Nur Yerlitaş 4229
  Öykü Serter 1723
  Kemal Doğulu 1501
  Aycan Nurcan Şencan 968
  Özlem Özden 903
  İvana Sert 891
  Ezgi Baylar 712
  Fatih Kısaparmak 638
  Kadir Doğulu 516
  Asena Erkin 419
  Ayşegül Melisa Doğan 392
  Kurretülayn Matur 392
  Nilüfer 353
  Ayşenur Balcı 352
  Nur Bozar 349
Popüler biyografiler
  Turabi Çamkıran
  Nur Yerlitaş
  Zahide Yetiş
  Kanuni Sultan Süleyman
  Recep Tayyip Erdoğan
  Burak Erdoğan
  Erhan Çelik
  Öykü Serter
  Bilal Erdoğan
  Acun Ilıcalı
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.