Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1956 - ...

Mustafa Sarıgül

Mustafa Sarıgül Biyografi Mustafa Sarıgül Haberleri
Mustafa Sarıgül
   
Mustafa Sarıgül  
15.Kasım.1956
Erzincan
Siyaset adamı
Biyografi.info Facebook'ta
 

Mustafa Sarıgül Biyografisi

Siyaset adamı.
Biyografi


Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesinde Güngören Köyü'nde doğmuştur. Annesi Ayşe Sarıgül, babası Hakkı Sarıgül’dür. Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Güngören Köyü İlkokulu’nda okumaya başladı, ancak ailesinin İstanbul’a taşınması nedeniyle ilkokula İstanbul Şişli’deki Talatpaşa İlköğretim Okulu'nda ilköğrenimini tamamladı. Daha sonra Şişli Ortaokulu ve Zincirlikuyu Yapı Teknik Lise'sine devam etti. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakülte'sinden mezun oldu.

Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT genel müdürlüğünde görev aldı. Mustafa Sarıgül daha sonra kamu görevini bırakarak ticaret yapmaya başladı. 1993 yılında zamanın İstanbul Belediye başkanının yeğeni Aylin Kotil ile evlendiğinde Romanya'da fırın işletiyordu ve İstanbul'da da Renault bayiiliği vardı.

Sarıgül, siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu'nda başladı. Daha sonra sırasıyla Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. CHP Kurultay Delegesi oldu ve Şişli ilçesinin temsil yetisi kullandı.

Mustafa Sarıgül 1987 yılında 18. dönem TBMM İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Böylece Türkiye'nin en genç milletvekili olarak SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ilei, Türk Parlamenter Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Klubü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı görevini üstlendi.

1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ise %70 oy oranıyla rekor kırarak bu göreve tekrar seçildi. Sarıgül, Belediye Başkanlığı süresinde Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu tarafından devlet nişanı ile ödüllendirildi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Engellilere, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından eğitime verdiği desteklerden dolayı ödüllendirilmiştir. Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin Eylül 2005 seçimlerinde Almanya Başbakanı Gerard Schröder'in seçim kampanyasına destek verdi.

2004 CHP Genel Başkanlığına adylığını koydu fakat olaylı geçen seçim sürecinden sonra zafer Deniz Baykal'ın oldu. Daha sonra Mustafa Sarıgül ile O'na destek veren arkadaşları Deniz Baykal tarafından disiplin kuruluna verilerek partiden uzaklaştırıldı, Danıştay tarafından aklanan Mustafa Sarıgül bir kez daha disiplin kuruluna sevk edildi ve bu kez Mustafa Sarıgül CHP'den ihraç edildi.

Sarıgül, ihraç kararı kendisine tebliğ edildiğine Ankara Adliyesine başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme Mustafa Sarıgül'ün itirazını haklı bularak ihraç kararını kaldırdı. Sarıgül mahkeme kararıyla tekrar CHP'ye döndü.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığına seçildi. Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı.

Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Ancak kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.

2009′ yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanı olarak görev yapmaktadır. 22 Haziran 2010'da yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, kurucusu olduğu Türkiye Değişim Hareketi üyelerine seçimde CHP’yi destekleme çağrısı yapmıştı ama kendisi CHP’li değildir.

Halen Şişli Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Mustafa Sarıgül'e bir gazetecinin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı yönündeki soruya; gelecekteki durumunun halkın vereceği kararlar doğrultusunda olacağını belirterek, "Benim nereye gideceğim kararını benim vermem söz konusu değildir. Çünkü Sarıgül'ün rütbe heyecanı yoktur. Benim öncelikle vatandaşlarıma hizmet heyecanım var. O yurttaşlarım hizmet heyecanımda beni nerede görmek istiyorlarsa önümüzdeki günlerde yapılacak olan kamuoyu yoklamaları yurttaşlarımızın takdiridir. Takdir edersiniz ki seçimlere daha 7-8 ay gibi bir süre var. Benim birinci görevim Şişli'li yurttaşlarıma gecemi gündüzüme katarak son saatime, son dakkama kadar hizmet etmektir. Onun için daha çok erken bir noktadayız. Önümüzdeki günlerde bakalım ne gösterecek" şeklinde cevap verdi.

30 Temmuz 2013 tarihinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül basın mensuplarına Şişli Evlendirme Dairesi’nde bulunan kafede sahur yemeği verdi. Yemek sonrası Mustafa Sarıgül, CHP'ye yeniden dönüp dönmeyeceği yönündeki soruları yanıtsız bırakırken, "Bu güne kadar Sarıgül olarak ben hiçbir kamuoyu yoklaması yaptırmadım. Ben kamuoyu yoklamalarımı yurttaşlarımın kalbinde görüyorum. Gittiğim her noktadan, hiçbir siyasi parti gözetmeden yurttaşlarımdan çok büyük bir ilgi görüyorum. İnşallah onların ilgilerine layık olmaya çalışacağım."

Sarıgül yakın zamanda Sivas, Niğde, Tokat gibi birkaç ili gezeceğini belirten Sarıgül, bu gezisinin ne amaçlı olduğunun sorulması üzerine, İbrahim Karaca'nın yazdığı, "Bekle kar altındaki buğday tanesi yine onun sularıyla yeşereceksin, başını dik tutabilirsen boy vereceksin, Her tarafı allı morlu, güller açar türlü türlü, bu fırtına türlü türlü, inşallah baş edeceksin, Doğudan batıdan yurduma düşen, atım eğerlendi kılıcım kuşan, ne gezersin alim günlerin geldi" şiirini okudu.

Mustafa Sarıgül, 2009 yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanıdır.

Evlilikleri :
1.evliliği : Gülsüm Hülya Köksaloğlu ile evlendi. Abdurrahman Emir Sarıgül (d.1981) adında bir oğlu oldu. 1985 senesinde eşi Hülya hanım vefat etti.
2.evliliği : 1993 yılında Aylin Kotil (d.1970) ile evlendi. 2008 yılında boşandı. Ömer (d.1993) adında bir erkek çocukları vardır.

31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP'ye katıldığını açıkladı.

Mustafa Sarıgül, 2 Kasım 2013 günü CHP'ye partiden ihracı kalkması için verdiği dilekçe, Parti Meclisinde kabul edilince 3 Kasım 2013 günü partiden ihracı kalkmış ve tekrar CHP'ye kesin katılım olmuştur.

Şişli Belediye Başkanı olan Mustafa Sarıgül, 2014 yerel seçimleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den aday olmuştur.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamamıştır.

Yazdığı Kitapları :
- TBMM'de Bir Milletvekili
- İstanbul'da Direksiyon Sallamak
- Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla

Mustafa Sarıgül'ün Siyasi Yaşamı :
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı
İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,
1987 yılında 18. Dönem SHP.İstanbul Milletvekilliği,
TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği,
F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği,
Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,
Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği,
Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği,
Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı,
Futbol Federasyonu Delegesi olarak görev yaptı
19 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
28 mart 2004 yerel seçimlerinde 2.defa Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde 3.defa Şişli Belediye Başkanı seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1987 – 1991 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP.)
1999 – 2002 - Demokratik Sol Parti (DSP.)
2002 – 2003 - Yeni Türkiye Partisi
2003 – 2005 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP.)
2008 – 2009 - Demokratik Sol Parti (DSP.)
2009 - 2013 - Bağımsız
2013 - - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP.)
8 9ç}

Mustafa Sarıgül için yapılan aramalar;


Mustafa Sarıgül, Mustafa Sarıgül biyografi, Mustafa Sarıgül hayatı, Mustafa Sarıgül özgeçmişi, Mustafa Sarıgül hakkında, Mustafa Sarıgül doğum yeri, Mustafa Sarıgül fotoğraf, Mustafa Sarıgül video, Mustafa Sarıgül resim, Mustafa Sarıgül kimdir?, Mustafa Sarıgül kaç yaşında?, Mustafa Sarıgül nereli Mustafa Sarıgül memleketi
Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
 Nejat Birecik Bugün  
 Filiz Taçbaş Bugün  
 Ece Gökoğlu Bugün  
 Bill Gross Bugün  
 Zeynep Beşerler Dün  
 Neymar Dün  
 Bedrettin Dalan Dün  
Bugün en çok yükselen isimler
 Niran Ünsal 214
 Deniz Akkaya 85
 Marilyn Monroe 79
 Ezgi Baylar 784
 Gizem Güler 86
 Tuğçe Ergişi 87
 Aycan Nurcan Şencan 508
 Ayşenur Balcı 147
 Melek Balkan 52
 Nur Bozar 115
Bugün gündemdeki isimler
 Ezgi Baylar 784
 Aycan Nurcan Şencan 508
 Nur Yerlitaş 436
 Öykü Serter 305
 Özlem Özden 263
 Kemal Doğulu 225
 Niran Ünsal 214
 Ayşenur Balcı 147
 Ekrem Dumanlı 137
 Ayşegül Melisa Doğan 121
 İvana Sert 121
 Nur Bozar 115
 Kurretülayn Matur 113
 Tuğçe Ergişi 87
 Gizem Güler 86
Popüler biyografiler
 Nur Yerlitaş
 Turabi Çamkıran
 Zahide Yetiş
 Kanuni Sultan Süleyman
 Recep Tayyip Erdoğan
 Öykü Serter
 Kemal Doğulu
 Burak Erdoğan
 Acun Ilıcalı
 Erhan Çelik
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Bu Tarz Benim Yarışmacıları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Mustafa Sarıgül kimdir? Paylaşın!
Twitter