FB TW GG PIN NWS
BioRank 2047

Jean Piaget

Doğum tarihi : 09.Ağustos.1896 Ölüm tarihi : 16.Eylül.1980
Jean Piaget kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Psikanalist
Jean Piaget doğum yeri : Neuchatel, İsviçre
Ölüm yeri : Cenevre, İsviçre

Jean Piaget Biyografisi

İsviçreli psikolog
Jean Pisviçre, Neuchatel’de doğdu. Jean Piaget, İsviçre’nin Fransız kesimindeki, şarap ve saatleriyle tanınan Neuchatel bölgesinde yetişti. Babası ortaçağ bilimleri profesörü, annesi ise katı bir Kalvinist idi. Küçük yasta doğa bilimleriyle yakından ilgilenen dahi bir çocuktu. 10 yaşındayken gerçekleştirdiği gözlemler yalnızca üniversite kitaplarında açıklamaları bulunabilecek türde çalışmalardı. Kütüphane görevlisinin kendisine bir çocukmuş gibi davranmasına son vermek amacıyla albino serçelerin görüş gücü üzerine kısa bir not yayımladı ve amacına ulaştı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Piaget ruhbilimle ilgilenmeye başladı. Zürich’e giderek Carl Gustav Jung & apos;un derslerine katıldı, ardından Paris'e giderek mantık ve ruhsal bozukluklar konusunda eğitim görmeye başladı.

1918 de Neuchatel Üniversitesi’nde Bilim Doktorası’nı tamamladı. 1921 de çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. 1929 da Cenevre Üniversitesi’nde profesörlüğe atandı. 1940 da Psikoloji Laboratuvarı’nın yöneti Cemiyeti’nin başkanı oldu. 1955 da Cenevre’deki Uluslararası Epistemoloji Merkezi’ni kurdu ve yönetti.

1924 da “Çocukta Karar Verme ve Akıl Yürütme”’yi yayımladı. 1926 da “Çocuğun Gözüyle Dünya”’yı yayımladı. 1936 da “Çocuklarda Zekanın Kökeni”’ni yayımladı. 1972 da Entelektüel gelişimin dört aşamasını tanımladı. 1974 da Bilincin Kavranması’nı yayımladı.

1972 da Erasmus ödülünü kazandı.

Öğrenmenin gizini keşfetti İnsanın öğrenme sürecinin ve çocuklara özgü, sevimli ancak mantığa aykırıymış gibi görünen kavramların ardındaki giz perdesini araladı.

Felsefe ve ruhbilimin öncülerinden sayılan İsviçreli bilim adamı Jean Piaget meslek yaşamının büyük bir bölümünü çocukları dinleyip, gözleyerek ve dünyanın her kösesinden bilim adamlarının aynı konuda hazırladıkları bilimsel yayınları inceleyerek geçirdi. Piaget sonuçta; çocukların, yetişkinlerden çok farklı düşündüklerini ortaya koydu.

İsviçreli psikoloğun bilişsel gelişimle ilgili çalışmaları çocukların çevrelerini nasıl kavradığını anlamamıza yardım etti. Çocuk psikolojisine olan ilgisi sayesinde, bu yüzyılın en önemli çocuk gözlemcilerinden biri olmayı başardı. 50 yıldan daha fazla süre çocukları ve onların davranışlarını gözlemledi ve üzerinde çalıştı. Piaget çocuk beyninin ergen beyninin minyatürü olmadığını fark etti.

Piaget gelişimsel ruhbilim, bilişsel kuram ve genetik bilgi kuramı (epistemoloji) adı verilen birçok yeni bilim dalının gelişmesine katkıda bulundu. Piaget'nin çocukların düşünce biçimini ilk kez ciddiye alan bir bilim adamı olduğu söylenebilir.

16 Eylül 1980 de 84 yaşında Cenevre’de öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Jean Piaget kitapları

Tüm Jean Piaget kitapları

Jean Piaget için yapılan aramalar

Jean Piaget, Jean Piaget biyografi, Jean Piaget hayatı, Jean Piaget özgeçmişi, Jean Piaget hakkında, Jean Piaget doğum yeri, Jean Piaget fotoğraf, Jean Piaget video, Jean Piaget resim, Jean Piaget kimdir?, Jean Piaget kaç yaşında?, Jean Piaget nereli, Jean Piaget memleketi