Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1485 - 1547

Hernan Cortes

Hernan Cortes Biyografi Hernan Cortes Haberleri
Hernan Cortes
   
Hernan Cortes  
??.??.1485 02.Aralık.1547
Medellin, İspanya Sevilla, İspanya
Kaşif
Biyografi.info Facebook'ta
 

Hernan Cortes Biyografisi

Meksika’yı fethetmiş olan, Aztek İmparatorluğu’nun yıkılmasından ve yüzbinlerce yerlinin katledilmesinden sorumlu olan İspanyol kaşif, sömürgeci ve asker, Conquistador.
Biyografi


Hernán Cortés de Monroy y Pizarro, 1485 yılında, Medellin, Badajoz, İspanya’da dünyaya geldi. Kendisini Fernando ya da Hernando adı ile tanıtmış olsa da, resmi yazışmalarda kullandığı Hernan Cortés adıyla tanınır. Babası Martín Cortés, annesi ise Catalina Pizarro Altamirano’ydu; her ne kadar soylu ailelere mensup olsalar da ülke üzerinde yönetim sahibi olan elit tabakanın üyeleri değillerdi.

Biyografisini yazan ve aynı zamanda arkadaşı olan Francisco López de Gómara tarafından hastalıklı, zayıf bir çocuk olarak tanımlanan Cortés, 14 yaşında iken Salamanca Üniversitesi’ne kayıt oldu. Okuluna iki yıl devam ettikten sonra, doğduğu kasabaya geri döndü ve Kolomb’un keşiflerinin haberini aldı.

O yılların Hispaniola (Haiti) valisi olan ve aynı zamanda bir akrabaları da olan Nicolás de Ovando y Cáceres tarafından, Amerika kıtasına yapacağı yolculuk ayarlandı. Bu yolcuğulun ilk ayağı olan Hispaniola’ya varmak üzere, 1504 yılında yola çıktı. 1504 yılında Santo Domingo’ya ayak bastı; Hispaniola’nın başkenti olan bu bölgede kendisine bir yer edindi, çiflikler kurdu ve 1506 yılında, Küba’ya yapılan fetihte gösterdiği başarılar sonucunda, kendisine ait topraklar genişletildi ve kölelerinin sayısı arttı.

1511 yılında, henüz 26 yaşındayken Küba Valisi’nin sekreteri konumuna yükseldi. 1518 yılında, Yeni Dünya’daki zenginliklerin ve fetihlerin getireceği ünün peşine düşerek Meksika Körfezi civarına yapılan bir keşif gezisine önderlik etmek üzere Küba’dan ayrıldı. 1519 yılında, üçyüz adam, birkaç top ve 13 attan oluşan ufak bir kuvvetle beraber, Maya toprakları içinde yer alan Yucatan’a ayak bastı. Burada bulduğu ve yerliler tarafından uzun süre esir tutulduğu için onların dillerini bilen Fransisken keşişi Geronimo de Aguilar tarafından rehberlik edilerek adanın içlerine uzandı.

Yerel kuvvetlerle giriştiği bir mücadele sonucunda, yirmi kadar genç kızı ele geçiren Cortes, bunlar arasından Maya ve Aztek dillerini iyi konuşan ve kendi dilini de bilen La Malinche ile evlendi. Karısı olan Malicnhe, aynı zamanda tercümanı oldu, onun sayesinde Aztek İmparatorluğu’nun zenginliklerinden haberdar oldu.

1919 yılında, Veracruz’u ele geçirerek Küba Valisi’nin üzerindeki otoritesini fes ettiğini gösterdi; artık doğrudan İspanya Kralı’na bağlıydı. Adamları geri dönmeye cesaret edemesinler diye gemilerini yaktırdı. Kendi ufak milis gücünü, Aztek’lerden nefret eden yerel kabilelerin katılımları ile büyük bir orduya çevirdi, bölgedeki en büyük ikinci şehir olan Cholula’yı ele geçirerek halkın tamamını katletti ve de şehrin yağmalanmasından sonra yakılması emrini verdi.

8 Kasım 1519 tarihinde Tenochtitlan’a ulaşan ve de İspanyol ve yerel güçlerden oluşan ordu, Kral II. Moctezuma tarafından iyi bir şekilde karşılandı. Bu yeni gelenlere karşı ne yapacağını bilemeyen kral, güçlerini ve zayıflılarınını öğrenmek adına onları şehirde misafir etti, fakat kısa bir süre barışçıl bir şekilde oyalansa da, Cortes kanlı bir savaş başlatmakta gecikmedi. 1520 yılında Moctezuma öldü, 1521 yılında ise Cuauhtémoc, son Aztek Hükümdarı ele geçirildi ve tarihin bu büyük imparatorluğu tarih sahnesinden silindi. Cortes ise, 1521-1524 yılları arasında Meksika Valisi olarak görev yaptı.

Cortes, 1528 yılında, iki yıllık kısa bir süre için İspanya’ya geri döndü. Burada kralın huzunda yargılanıp aklandıktan sonra, Oaxaca Vadisi’nin Markizi ünvanı kendisine verildi. 1930 yılında Meksika’ya geri dönen Cortes, 1930-1941 yıllarını bu kıtada geçirdi, Baja ve Kaliforniya’nın da içinde bulunduğu son bir keşif gezisine çıktı ve bu bölgeleri keşfetti.

1541 yılında, İspanya’ya geri dönen Cortes, Osmanlı üzerine yapılan bir sefere katıldıysa da, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından komuta edilen donanmanın saldırısı sonucunda geri çekildi. Neredeyse boğulmak üzere olduğu bu saldırıdan canını zor kurtardı ve İspanya’ya geri döndü. 1947 yılında, dizanteriye bağlı hastalıklar yüzünden, Seville’de hayata gözlerini yumdu.

Hernan Cortes için yapılan aramalar;


Hernan Cortes, Hernan Cortes biyografi, Hernan Cortes hayatı, Hernan Cortes özgeçmişi, Hernan Cortes hakkında, Hernan Cortes doğum yeri, Hernan Cortes fotoğraf, Hernan Cortes video, Hernan Cortes resim, Hernan Cortes kimdir?, Hernan Cortes kaç yaşında?, Hernan Cortes nereli Hernan Cortes memleketi
Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
 Sadettin Teksoy Bugün  
 Zerrin Tekindor Bugün  
 Sammy Davis Bugün  
 Hüseyin Peyda Bugün  
 Ferdi Merter Bugün  
 Memduh Şevket Esend.. Dün  
 Orçun Sonat Dün  
Bugün en çok yükselen isimler
 Berna Laçin 65
 Haydar Dümen 59
 Erdal Özyağcılar 71
 Halit Akçatepe 63
 Esra Özüver 94
 Buket Dereoğlu 108
 Ercan Yazgan 63
 Tarık Akan 86
 Kurretülayn Matur 282
 Sümeyye Erdoğan 53
Bugün gündemdeki isimler
 Nur Yerlitaş 470
 Kurretülayn Matur 282
 Aycan Nurcan Şencan 246
 Kemal Doğulu 215
 Öykü Serter 214
 Ezgi Baylar 176
 İvana Sert 145
 Tuğçe Kazaz 141
 Burak Erdoğan 127
 Özlem Özden 119
 Buket Dereoğlu 108
 Esra Özüver 94
 Tarık Akan 86
 Ahmet Çakar 84
 Kadir Doğulu 82
Popüler biyografiler
 Nur Yerlitaş
 Turabi Çamkıran
 Zahide Yetiş
 Kanuni Sultan Süleyman
 Öykü Serter
 Recep Tayyip Erdoğan
 Kemal Doğulu
 Burak Erdoğan
 Acun Ilıcalı
 Erhan Çelik
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Bu Tarz Benim Yarışmacıları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Hernan Cortes kimdir? Paylaşın!
Twitter