FB TW GG PIN NWS
BioRank 6535

Hasan Ferit Alnar

Doğum tarihi : 11.Mart.1906 Ölüm tarihi : 26.Temmuz.1978
Hasan Ferit Alnar kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Besteci
Hasan Ferit Alnar doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ankara

Hasan Ferit Alnar Biyografisi

Besteci ve orkestra şefi olan Anlar, 1940’larda adını duyuran “Türk Beşleri” arasında yer almıştır.
PTT Genel Müdürü, Hüseyin Bey ve iyi derecede kanun çalan Saime Hanım’ın ilk oğulları olarak 1906 yılında istanbul’da doğdu.

Müzikle ilişkisi annesinden aldığı kanun dersleriyle başladı.1914 yılında Alman Okulundaki çoksesli koroda görev aldı.

İstanbul Lisesi’ne yazıldı ve 9.sınıftayken liseden ayrılarak Mimarlık Akademisine geçti.Fakat özel olarak Saadettin Arel’den armoni, Edgar Manas’tan kontrpuan, füg ve piyano öğrendi.

Mimarlık öğrenimini yarıda bırakarak müzik eğitimi için 1927’de Avrupa’nın ünlü müzik merkezi Viyana’ya gitti.Orada Josef Marx’ın bestecilik, Oswald Kabasta’dan orkestra şefliği dersleri aldı.

1932 yılında hem bestecilik hem de orkestra şefliğini başarıyla bitirerek diplomalarını aldı ve Türkiye’ye döndü.

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda orkestra yöneticiliği, Belediye Konservatuarı’nda da müzik tarihi öğretmeliği yapmaya başladı.

Bu görevde dört yıl kaldıktan sonra Ankara’ya yerleşti.Burada Devlet Konservatuarına bestecilik öğretmeni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının şefi Dr. Ernest Preatorius’un şef yardımcısı görevine atandı.

1946 yılına kadar kompozisyon ve orkestrasyon okuttu.Preatorius’un ölümünden sonra Senfoni Orkestrası’nın şefi oldu.1952 yılına kadar bu görevde kaldı.

Sağlık sorunları üzerine görevinden ayrılarak Ankara Devlet Konservaruarı’na öğretmen olarak döndü.Armoni, form bilgisi, orkestrasyon dersleri verdi.

1955 yılında Viyana’ya yerleşti.Viyana Filarmonisini, München ve Stütgrad Radyo Senfoni Orkestralarını konuk şef olarak başarıyla yönetti.

Annesi Viyanalı, babası İnsbruck’lu olan Hilde adındaki kızla tanıştı.Bir süre sonra Sevin adını alan bu kızla 1957 yılında Ankara’da evlendi.Daha sonra orkestra yönetmek üzere tekrar Viyana’ya döndüler.

1946 yılında yine Ankara’ya yerleşerek, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla konserler, Devlet Operasıyla oyunlar yönetti ve Ankara Devlet Konservatuarında dersler vererek çalışmalarını sürdürdü.

1953 yılında babası, İngiltere’de öğrenimde bulunan oğlunu ve 1875’de çok sevdiği annesini kaybeden Alnar’ın 1977 yılından sonra sağlığı iyice bozuldu.

Sanatçı 72 yaşındayken Ankara’da hayatını kaybetti.

Eserleri: Üç Şarkı, Romantik Uventür, Prelüd ve İki Dans, Türk Süiti, İstanbul Orkestra Süiti, Viyolonsel Konçertosu, Kanun Konçertosu, Fantezi, Yalova Türküsü, Sarı Zeybek, İstanbul Sokakları, Namık Kemal, Halıcı Kız, Kelebek Zabit, On Saz Semaisi, Bayati Araban Peşrevi Bayati Araban Saz Semaisi, Segah Peşrev, Sözsüz Romans.

Kaynak:Biyografi.info

Hasan Ferit Alnar için yapılan aramalar

Hasan Ferit Alnar, Hasan Ferit Alnar biyografi, Hasan Ferit Alnar hayatı, Hasan Ferit Alnar özgeçmişi, Hasan Ferit Alnar hakkında, Hasan Ferit Alnar doğum yeri, Hasan Ferit Alnar fotoğraf, Hasan Ferit Alnar video, Hasan Ferit Alnar resim, Hasan Ferit Alnar kimdir?, Hasan Ferit Alnar kaç yaşında?, Hasan Ferit Alnar nereli, Hasan Ferit Alnar memleketi