Biyografi.info, Türkiye'nin en çok okunan biyografi sitesine hosgeldiniz.
Biyografi.info : Biyografi, Biyografiler
Ana Sayfa Dot Biyografiler Dot Biyografi'm! Dot Siyasi Partiler Dot Sinema Dot Ansiklopedi Dot Biyografi nedir?
Üye Girisi Dot Üye Ol
A B C Ç D E F G H I I J K L M N O Ö P Q R S S T U Ü V W X Y Z  
1874 - 1937

Guglielmo Marconi

Guglielmo Marconi Biyografi Guglielmo Marconi Haberleri
Guglielmo Marconi
   
Guglielmo Marconi  
25.Nisan.1874 20.Temmuz.1937
Bologna, İtalya Roma, İtalya
Fizikçi, Mucit
Biyografi.info Facebook'ta
 

Guglielmo Marconi Biyografisi

İtalyan fizikçi ve mucit.
Biyografi


Guglielmo Marconi, 25 Nisan 1874 yılında Bologna'da dünyaya geldi. Babası İtalyan, annesi İrlanda asıllıydı. Varlıklı bir ailenin oğlu olan Gugliemo, Floransa'da ve Bologna'da iyi bir eğitim gördü. Çocukluğundan beri fizik ve elektriğe ilgi duyuyordu. Bu yüzden, Maxvell ve Rudolf Hertz'in bugün telsiz dalgaları olarak bilinen elektrik dalgalarının gerçekliğini ve özelliklerini kanıtlayan deneylerinden çok etkilendi. Daha on beş yaşında olmasına rağmen bu teorileri insanlığın haberleşmesinde kullanılır hale getirmeyi kafasına koymuştu.

Genç adam, 1895 yılında babasının Pontecchio'daki yazlık evinde çalışmalara başladı. Albay Crawley, Marconi'nin çalıştığı kaba araçları anlatırken şöyle diyordu:

''Onun ileticisi, çok taraflı bir kıvılcım siperi, bir endikasyon bobini ve bir mors anahtarından oluşmuştu. Reseptörü ise Branly'nin kullandığı bir dalga reseptöründrler bir elektrik zilinin çekiciliğinden gelen darbelerle nötralize oluyordu. İç devre ise Popof'un kullandığı gibi bir kesici ile kapatılıyordu. Bununla birlikte kullanılan bütün araçlarda Marconi pek çok değişiklikler yapmıştı. Bu ilk çalışmalarının sonuna doğru genç adam kıvılcım siperinin bir ucunu antene, bir ucunu toprağa vererek yepyeni bir şey çıkardı ortaya. Telsizle haberleşmenin ilk pratik sistemi işte böylece doğdu.''

Marconi bu ilkel araçlar koleksiyonundan olağanüstü sonuçlar alıyordu. Bir milden fazla bir uzaklığa ilk telsiz mesajını vermeyi başardı. 1896 yılında ise bunu iki misline yükseltebilmişti.

Aracını aynı yıl İngiltere'ye götüren Marconi, geçici patent almak üzere 2 Haziran'da Patent Dairesi'ne başvurdu. Marconi İngiltere'deki ilk gösterisini Londra'daki Merkez Postanesi'nin damında yaptı. Birçok hükümet ve postane yetkilisi bu olayı izlemeye gelmişti. Ordu ve donanma temsilcileri ise Marconi'nin Salisbury ovasında yaptığı gösteriyi izlediler. Sonunda, Penarth ile Brean Down arasında yapılan deneyle telsiz mesajları Bristol kanalının on millik uzaklığını aşabildi.

Marconi, 1897 yılında Kral Humbert ve Kraliçe Margherita önünde gösteriler yaptı. Aynı yıl temmuz ayında kurulan '' Telsiz Telgraf ve İşaret Şirketi''yle telsiz, ticari bir değer olarak kabul ediliyordu. Bu şirket üç yıl sonra Marconi'nin Telsiz Telgraf Şirketi oldu. Şirket kaşifinin öncü çalışmalarını geliştirip ilerleterek pek çok yerde telsiz istasyonları kurdu. Marconi bir yandan çalışmalarını sürdürürken bir yandan da başarılarının pratik hayata uygulanmasını izliyordu. 1898 yılında aracını ilk defa bir fenere yerleştirdi. Böylece East Goodwin feneri ile on iki mil ötedeki South Foreland feneri arasında ilişki kuruldu.

Bu yeniliğin ne kadar yararlı olduğu kısa sürede kanıtlandı: 1899 yılının Mart ayında büyük bir gemi East Goodwin fenerine çarptı. Hemen telsizle yollanan harı, tayfaların ve yolcuların hayatlarının kurtarılmasını sağladılar. Yine 1899 yılında Manş Denizi Kanalı'nda ilk defa telsiz kabloları döşendi. Böylece yazın, donanma manevralarına katılan gemiler arasında, 74 millik bir uzaklıktan haberleşme sağlanabildi. Daha yüksek antenler ve daha uzun dalgalar kullana Marconi, iletim uzaklığını gittikçe artırıyordu. Kanalda elde ettiği zaferden sonra şimdi bütün cesaretiyle Atlantik'i fethetmeye kalkışmıştı. Böylece 1900 yılının Ekim ayında Cornwall'da ilk denizaşırı telsiz istasyonunu kurmayı başladı. Yetmiş metre uzunlukta anten direkleri dikti. Ama bu direkler bir fırtınada devrildiler. Bunun üzerine Marconi onar metre daha kısa direkler dikmek zorunda kaldı. İngiltere yakasındaki istasyonun kurulması tamamlanınca kaşif alelacele, Newfoundland'a gitti. Orada da alıcı istasyonu kuracaktı. Burada da pek çok güçlükle karşılaşan Marconi yine de yılmayarak bu güçlüklerin de üstesinden geldi. Kocaman uçurtmalar kullanarak 140 metre yükselttiği antenini dikerek alıcı istasyonunu kurmayı başardı. 12 Aralık 1901'de verilen mesaj, Newfoundland'dan alındı. Marconi, daha ilk denemesinde Atlantik üzerine köprüsünü kurmayı başarmıştı. İşte o günden sonra telsiz telgraf bir deney olmaktan çıkarak yerine oturmuş pratik bir hizmet niteliğiyle insanlığın yararına sunuldu.

Çalışmalarına devam eden Marconi, 1910 yılında İrlanda'daki istasyonunda Buenos Aires'den altı bin mil uzaklıktan gelen bir mesajı rahatça aldı. İki yıl sonra devamlı dalga meydana getiren ''spark'' sistemini icat etti. Bu buluşundan sonra 1918 yılında Avustralya'ya mesaj yollamayı başaracaktı.

1914 yılında savaşın patlamasıyla Marconi'nin ilgisi telsizi askeri alanda değerlendirmeye yöneldi. 1916 yılında telsiz dalgalarını belirli bir yere kanalize etmek için '' ultra kısa'' dalgalaroni için başka uğraşılar da ortaya çıkmıştı. İtalyan ordusunda ve donanmasında görev aldı. Aynı zamanda Amerika'ya Barış Konferansı'na giden askeri kurulda tam yetkiyle görevlendirilmişti. Orada ülkesi adına bir çok anlaşma imzaladı.

1919 yılında Chelmsford'daki şirketi dünyada ilk yayın istasyonunu kurdu.

Kısa dalga üzerine deneylerini ve ışın yayını sisteminin kurulmasını aynı yönde daha ileri araştırmalar izledi. Önceleri ultra-kısa ve mikro dalgaların düz bir çizgi çizerek gittikleri sanılıyordu. 1932 yılında Marconi, onların da ışık gibi tam düz olmayan bir yol izlediklerini açıkladı.

1933 yılında telsizin pratik yararlarına yönelen Marconi, düşük güçte kısa dalga iletiminde büyük ilerlemeler sağladı. Dünya haberleşmesinin bundan böyle ultra kısa ve mikro dalgalarla yapılacağı su götürmez bir gerçek olarak kabul edilmeliydi.

Marconi'nin buluşlarından geçen yüzyılın sonunda en çok yararlanılanı, telsizle deniz üzerindeki araçların güvenliklerini sağlamak oldu. 1934 yılında kendi araştırma gemisi Elletra ile yaptığı bir deneyde limana kör girmeyi başardı. Perdeli bir odadan gemiyi yöneterek büyük bir rahatlık ve ustalıkla gemisini limana sokabilmişti.

Aynı yıl Marconi'nin sağlığı da adam akıllı bozulmuştu. Doktorlar dinlenmesini salık veriyorlardı oysa o deneylerine ve gezilerine devam etti. Faşizme yürekten bağlı biri olsa da insanlığa olan hizmetleri çok büyüktü. Bu hizmetlerin karşılığını da gören Marconi'ye 1909 yılında fizik dalında Nobel Ödülü verildi. 1915 yılında da İtalyan Senatosu'na üye oldu. Telsiz Telgrafın mucidi 1937 yılında 20 Temmuz günü evinde geçirdiği çok ağır bir kalp krizi sonucu öldü.

Guglielmo Marconi için yapılan aramalar;


Guglielmo Marconi, Guglielmo Marconi biyografi, Guglielmo Marconi hayatı, Guglielmo Marconi özgeçmişi, Guglielmo Marconi hakkında, Guglielmo Marconi doğum yeri, Guglielmo Marconi fotoğraf, Guglielmo Marconi video, Guglielmo Marconi resim, Guglielmo Marconi kimdir?, Guglielmo Marconi kaç yaşında?, Guglielmo Marconi nereli Guglielmo Marconi memleketi
Gündemdeki isimlerden
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci Recep Tayyip Erdoğan
Arda Turan Gülben Ergen Deniz Baykal Aysun Kayacı Adnan Polat Paris Hilton Monica Bellucci RecepTayyip E.
Yeni eklenen biyografiler
 Hasan Erbil Bugün  
 Zühtü Arslan Bugün  
 Serruh Kaleli Bugün  
 Serdar Özgüldür Bugün  
 Fikret Otyam Bugün  
 Nejat Birecik Dün  
 Filiz Taçbaş Dün  
Bugün en çok yükselen isimler
 Burak Sergen 831
 Semih Sergen 178
 Kaya Çilingiroğlu 1342
 Toprak Sergen 302
 Yüksel Aytuğ 111
 Pamela Spence 132
 Evrim Akın 317
 Hande Katipoğlu 76
 Murat Güloğlu 89
 Ayda Aksel 66
Bugün gündemdeki isimler
 Kemal Doğulu 3925
 Nur Yerlitaş 3600
 Ekrem Dumanlı 2379
 Ezgi Baylar 1962
 Öykü Serter 1730
 Aycan Nurcan Şencan 1695
 Kadir Doğulu 1403
 Kaya Çilingiroğlu 1342
 Kurretülayn Matur 873
 Burak Sergen 831
 Özlem Özden 829
 İvana Sert 799
 Burçin Orhon 795
 Nur Bozar 577
 Ayşenur Balcı 498
Popüler biyografiler
 Nur Yerlitaş
 Turabi Çamkıran
 Zahide Yetiş
 Kanuni Sultan Süleyman
 Recep Tayyip Erdoğan
 Öykü Serter
 Kemal Doğulu
 Burak Erdoğan
 Acun Ilıcalı
 Erhan Çelik
Popüler etiketler
Siyasi Parti Genel Başkanları
Türk ve Müslüman Bilim Adamları
Survivor Yarışmacıları
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Bu Tarz Benim Yarışmacıları
Divan Edebiyatının Önemli Şairleri
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi
Halk Edebiyatının Önemli Şairleri
Kimdir?  
Kim söylemiş?  
Şahan Gökbakar Biyografi : Şahan Gökbakar Hayatı : Şahan Gökbakar Özgeçmişi
Biyografi.info    Kullanım Koşulları    İletişim
Copyright 2004-2014 © Afiyetle Network.
Biyografi.info'da yer alan biyografi ve makalelerin tümü, Biyografi.info editörleri tarafından hazırlanmaktadır.
Dilediğiniz biyografi ve makaleyi, sitenizde, "Kaynak: Biyografi.info" formatıyla kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
20'den fazla biyografi ya da makaleyi, sitenizde toplu olarak kullanmayı düşünüyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Guglielmo Marconi kimdir? Paylaşın!
Twitter