FB TW GG PIN NWS
BioRank 538

Gina Haspel

Doğum tarihi : 01.Ekim.1956
Gina Haspel kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Bürokrat
Gina Haspel doğum yeri : ABD

Gina Haspel Biyografisi

13 Mart 2018 tarihinda CIA Başkanı olarak görevlendirildi.

Gina Haspel, 1 Ekim 1956 tarihinde ABD’de doğmuştur. Tam adı Gina Cheri Haspel’dir.

Gina Haspel’in ismi 2002 yılında El Kaideli teröristlere Tayland’daki hapishanede suda boğulma hissi yaratan “waterboarding” işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

2002 yılında Tayland'da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, "Kedi Gözü" isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu oldu.

1985 yılında CIA bünyesine katılan Gina Haspel, Şubat 2017'de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Gina Haspel, CIA Başkan Yardımcılığı görevine getirilmeden önce Tayland’da bulunan CIA hapishanesini yönetiyordu.

Gina Haspel, 33 yıllık CIA kariyerinin çoğunu, yurtdışında ve CIA genel merkezinde, Londra'da ajansın en önemli temsilcisi olarak ve 2013'te gizli hizmetinin b üzere gizli görevlerde geçirdi.

Gina Haspel, terörle mücadelede mükemmeliyet için George Bush Ödülü, Donovan Ödülü , Merit İstihbarat Madalyası ve Başkanlık Ödülü Ödülü gibi bir dizi ödüle layık görülmüştür.

13 Mart 2018 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldı. Trump bu göreve CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. Boşalan CIA Başkanlığına da Gina Haspel getirildi. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Gina Haspel için yapılan aramalar

Gina Haspel, Gina Haspel biyografi, Gina Haspel hayatı, Gina Haspel özgeçmişi, Gina Haspel hakkında, Gina Haspel doğum yeri, Gina Haspel fotoğraf, Gina Haspel video, Gina Haspel resim, Gina Haspel kimdir?, Gina Haspel kaç yaşında?, Gina Haspel nereli, Gina Haspel memleketi