FB TW GG PIN NWS
BioRank 3248

Figen Yüksekdağ

Doğum tarihi : ??.??.1971
Figen Yüksekdağ kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Figen Yüksekdağ doğum yeri : Ceyhan, Adana

Figen Yüksekdağ Biyografisi

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı ve 25. dönem van milletvekilidir.

Figen Yüksekdağ, 1971 yılında çiftçilikle uğraşan bir ailenin 10 çocuğundan dokuzuncusu olarak Adana'nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Lise çağlarında sosyalist hareketlerle ilgilendi.

18 yaşında 1 Mayıs gösterilerinde tutuklandı. Sonrasında ailesinden uzaklaşarak öğrenci evlerinde kaldı. 8 ay sonra İstanbul'a gelerek Özgür Gençlik çevresine katıldı. Atılım gazetesinde yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. Sosyalist Kadın dergisinin editörlüğünü yaptı. İstanbul’da iken iki cezaevi deneyimi daha yaşadı; örgüt üyeliği suçundan 6,5 yıl ceza aldı ve bir yıl yattı. Bir cenaze törenine katıldığı için de beş aylık bir tutukluluk dönemi oldu.

Figen Yüksekdağ 2003 genel seçimlerinde Adana bağımsız milletvekili adayı oldu.

29 Ocak 2010 tarihinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) adında Marksist-Leninist bir siyasi parti kuruluşunda öncü olmuştur. Haziran 2014 tarihine kadar da başkanlığını yaptı. Halkların Demokratik Partisi ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi birleşti.

22 Haziran 2014 tarihinden itibaren Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanı olarak görev yapmaktadır.

Figen Yüksekdağ, 2004 yılında Atılım gazetesinde birlikte çalıştığı Sedat Şenoğlu ile evlendi.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP’den 25. dönem van milletvekili seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Figen Yüksekdağ için yapılan aramalar

Figen Yüksekdağ, Figen Yüksekdağ biyografi, Figen Yüksekdağ hayatı, Figen Yüksekdağ özgeçmişi, Figen Yüksekdağ hakkında, Figen Yüksekdağ doğum yeri, Figen Yüksekdağ fotoğraf, Figen Yüksekdağ video, Figen Yüksekdağ resim, Figen Yüksekdağ kimdir?, Figen Yüksekdağ kaç yaşında?, Figen Yüksekdağ nereli, Figen Yüksekdağ memleketi