FB TW GG PIN NWS
BioRank 6386

Fernand Cormon

Doğum tarihi : 24.Aralık.1845 Ölüm tarihi : 20.Mart.1924
Fernand Cormon kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Ressam
Fernand Cormon doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Fernand Cormon Biyografisi

Tarihi konularda tabloları ve geniş dekoratif çalışmaları ile tanınmış bir ressamdır.
Fernand Cormon, 24 Aralık 1845 tarihinde Paris’de doğmuştur. Tam adı Fernand Anne Piestre Cormon’dur. Babası oyun yazarı Euguene Cormon, annesi oyuncu Charlotte Furais’dir.

Resim öğrenimi için Brüksel'e gitti, Jean-François Portaels’den resim dersleri aldı. 1860 yılında Paris’e döndü. 15 yaşındayken 1860 yılında başlamak üzere üç yıl boyunca Alexandre Cabanel ve Eugene Fromentin’in öğrencisi oldu.

Bir süre için Fransa’dan ayrılıp Tunus’a gitti. 1877 yılında tekrar Paris’e dönüşünden sonra düzenli olarak Salon sergilerine katılmaya devam etti.

1880’lerde Paris’teki atölyesinde pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Öğrencileri arasında Vincent Van Gogh, Henri de Toulouse-Lautrec gibi ünlü ressamlar da vardır. Türkiye’den Paris’e öğrenime giden bir çok genç sanatçı da onun öğrencisi olmuştur.

Özellikle tarihi ve dini konuların ressamı olarak ün yaptı; bazı portre çalışmaları da üretti. 1880’de Légion d'honneur madalyası ile ödüllendirildi.

Fernand Cormon, 20 Mart 1924 tarihinde Paris’de bir trafik kazasında 79 yaşında öldü.

Birçok tablosu olan Fernand Cormon’un resimlerine örnek olarak aşağıdaki resimler gösterilebilir :

Sarayda Cinayet, 1874.
Lanka Kralı Ravana’nın Ölümü 1875.
Cain flying before Jehovah's Curse 1880.
Atelier Cormon 1885


Kaynak:Biyografi.info

Fernand Cormon için yapılan aramalar

Fernand Cormon, Fernand Cormon biyografi, Fernand Cormon hayatı, Fernand Cormon özgeçmişi, Fernand Cormon hakkında, Fernand Cormon doğum yeri, Fernand Cormon fotoğraf, Fernand Cormon video, Fernand Cormon resim, Fernand Cormon kimdir?, Fernand Cormon kaç yaşında?, Fernand Cormon nereli, Fernand Cormon memleketi