FB TW GG PIN NWS
BioRank 2616

Fahir Atakoğlu

Doğum tarihi : -
Fahir Atakoğlu kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Fahir Atakoğlu doğum yeri : İstanbul

Fahir Atakoğlu Biyografisi

A.B.D., Japonya ve Avrulpa’nın da içinde bulunduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.
Fahir Atakoğlu, istldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı. İlk müzik hocası olan Muzaffer Uz tarafından tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun üyesi olan ünlü besteci Cemal Reşit Rey’den, 1977-1979 yılları arasında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördü.

İstanbul Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için Londra’ya giden Atakoğlu, Croydon College’de okudu. 1980-1983 yılları arasında Londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 yılında ülkesine geri döndü.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir sentezini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın farklı yörelerindeki ezgileri başarılı bir şekilde harmanlaması ümü olan Fahir Atakoğlu 1’i 1994 yılında piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek uluslararası bir başarı kazandı.

1996'dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki Milano Film Festivali’nde, Büyükada’da Sürgün adlı belgesele yaptığı müziklerle birincilik ödülü kazandı. Telos-Dios-Telos adlı single çalışması, sadece Yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafından En İyi Şarkı ödülünü kazandı.

Jazziz dergisi, Fahir Atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yaptığı için överken, Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün Avrupa'nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

Kaynak:Biyografi.info

Fahir Atakoğlu filmleri

Tüm Fahir Atakoğlu filmleri

Fahir Atakoğlu için yapılan aramalar

Fahir Atakoğlu, Fahir Atakoğlu biyografi, Fahir Atakoğlu hayatı, Fahir Atakoğlu özgeçmişi, Fahir Atakoğlu hakkında, Fahir Atakoğlu doğum yeri, Fahir Atakoğlu fotoğraf, Fahir Atakoğlu video, Fahir Atakoğlu resim, Fahir Atakoğlu kimdir?, Fahir Atakoğlu kaç yaşında?, Fahir Atakoğlu nereli, Fahir Atakoğlu memleketi