FB TW GG PIN NWS
BioRank 2527

Cemil Meriç

Doğum tarihi : 12.Aralık.1916 Ölüm tarihi : 13.Haziran.1987
Cemil Meriç kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Yazar, Sosyolog
Cemil Meriç doğum yeri : Reyhanlı, Hatay
Ölüm yeri : İstanbul

Cemil Meriç Biyografisi

Dil ve sosyoloji alanlarında kaleme aldığı yapıtlar ve Fransızca’dan yaptığı Balzac ile Hugo tercümeleri ile tanınan Türk düşünür, yazar, tercüman ve sosyolog. Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana, Mağaradakiler ve Sosyoloji Notları gibi eserleri kaleme almış olan Cemil Meriç, aynı zamanda sosyoloji profesörü Ümit Meriç’in babasıdır.
Cemil Meriç, 12 Aralık 1916 tarihinde, Reyhanlı, Hatay’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğrenimini Hatay’da tamamlamasının ardından istanbul’da bulunan Pertevniyal Lisesi’ne kayıt olan Meriç, bu okulu bitirmesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi aldı.

Üniversiteyi başarıyla bitiren Meriç, memleketi Hatay’a dönerek bir süre öğretmenlik ve Tercüme Kalemi’nde reislik görevlerinde bulundu. 1940 yılında tekrar okumaya dönerek İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı] bölümünü bitiren Meriç, 1942-1945 yılları arasında Elazığ’da, 1952-1954 yılları arasında ise istanbul’da Fransızca öğretmenliği görevinde bulundu. Daha sonraki yıllarda İstanbul Üniversitesi’ne geçen başarılı yazar, burada yabancı diller bölümünde ve sosyoloji bölümünde dersler verdi.

C 1941 yılında İnsan dergisinde yayınlandı; Honore de Balzac üzerine bir incelemeydi bu. 1943 yılında ise Balzac’tan bir yapıtı dilimize kazandırır; Altın Gözlü Kız. Bu kitabın içerisinde Cemil Meriç’in kaleme aldığı 74 sayfalık bir önsöz niteliğinde Balzac incelemesi de bulunmaktaydı. İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca okutmanı olarak görev yaptığı yıllarda çeviri eserleri dilimize kazandırmaya devam eden Meriç, 1947 yılında Yirminci Asır adlı dergide yazarlık yapmaya başladı; bir yıl kadar süren bu dönemin ardından 1953 yılında kısa bir süre için daha aynı dergide eserleri yayınlanacaktı.

1964 yılında gözlerini tamamen kaybeden Meriç, bu durumun eserleri ve tercümelerini engellemesine izin vermedi; eserlerini öğrenci ve asistanları aracılığıyla kaleme aldı. 1974 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde ders vermeyi sürdüren başarılı yazar, bu tarihte emekliliğini vererek üniversite hayatını sona erdirdi. Fakat bu durumun çalışmalarının hızını kesmesine izin vermedi . Yıllar boyunca biriktirdiği bilgiyi kaleme alma şansı yakalayan Meriç, bu dönemden sonra artan bir hızla düşüncelerini kağıda döktü.

1984 tarihinde beyin kanaması geçiren Cemil Meriç, aynı yıl içerisinde bir de felç geçirdi ve 13 Haziran 1987 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Kendisi gibi öğretim görevliliğini seçen kızı Ülkü Meriç, ülkemizin önemli sosyoloji profesörlerinden birisi olarak babasının mirasını sürdürdü.

Seçme Eserleri;

Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist (1967)

Işık Doğudan Gelir (1984)

Mağaradakiler (1978)

Sosyoloji Notları ve Konferanslar (1993)

Ödülleri

Umrandan Uygarlığa, (1974) (Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü)

Kırk Ambar, (1983) (Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneği'nin Yılın Yazarı ödülü, Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Fikir Eserleri ödülü)

Kaynak:Biyografi.info

Cemil Meriç kitapları

 • Mağaradakiler (5-E-35) Mağaradakiler (5-E-35)

  Yarın tarihi : 1978-01-01


  Yayınevi : YENİ ZAMANLAR SAHAF


  Kültür » Kültür Yazıları
  Edebiyat » Deneme (yerli)

 • Bir Facianın Hikayesi Bir Facianın Hikayesi

  Yarın tarihi : 1981-01-01


  Yayınevi : UMRAN YAYINLARI


  Kültür » Kültür Yazıları
  Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler
  Felsefe-Düşünce » Ge

 • Cemil Meriç Seti (12 Kitap) Cemil Meriç Seti (12 Kitap)

  Yarın tarihi : 2013-07-23


  Yayınevi : TAKSİT AVANTAJLI SETLER


  Felsefe-Düşünce » Filozoflar-Düşünürler

Tüm Cemil Meriç kitapları

Cemil Meriç için yapılan aramalar

Cemil Meriç, Cemil Meriç biyografi, Cemil Meriç hayatı, Cemil Meriç özgeçmişi, Cemil Meriç hakkında, Cemil Meriç doğum yeri, Cemil Meriç fotoğraf, Cemil Meriç video, Cemil Meriç resim, Cemil Meriç kimdir?, Cemil Meriç kaç yaşında?, Cemil Meriç nereli, Cemil Meriç memleketi