FB TW GG PIN NWS
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly (2007)

Türkçe adı : Kelebek ve Dalgıç
Yönetmen : Julian Schnabel
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Pathe Renn Productions
Oyuncular : Mathieu Amalric (Jean-Dominique ), Emmanuelle Seigner (Céline Desmoulins), Marie-Josée Croze (Henriette Durand), Anne Consigny (Claude)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram / Biyografi
Süre : 1 saat, 52 dakika
Ülke : ABD / Fransa
Websitesi : video.movies.go.com/thedivingbellan...

Olağandışı bir yaşam öyküsü…

Film Özeti

Elle Dergisi'nin 43 yaşındaki karizmatik editörü Jean Dominuque Bauby, 1995 yılının 8 Aralık günü ani bir beyin kanaması sonucu felç geçirir. Komada kaldığı 20 günün sonunda uyanan Jean Dominique (Mathieu Amalric), kendini vücudunun içerisinde hapsolmuş olarak bulur. Sol gözünün görme yetisi hariç bütün bedensel fonksiyonlarını yitirmiştir.

Ancak o, hayata eşsiz bakış açısıyla kendisine yepyeni ve zengin bir dünya yaratmayı başarır. Çünkü sol gözü dışında felç olmayan 2 şey daha vardır: hayal gücü ve anıları…

Harflerin kullanım sıklığına göre düzenlenmiş bir alfabeyi kullanarak sol gözünün yardımıyla asistanına “Kelebek ve Dalgıç Giysisi”ni yazdıran Bauby’nin romanı, Türkçe de dahil olmak üzere pek çok dile çevrildi. Bu gerçek yaşam hikâyesinden yola çıkarak romanı sinemaya uyarlayan, "Basquiat" ve "Before Night Falls" filmlerinin yönetmeni Julian Schnabel, “Kelebek ve Dalgıç”ta duygularını dış dünyaya bedeniyle yansıtamayan Bauby’nin iç dünyasını çarpıcı biçimde beyaz perdeye aktarıyor.

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları