FB TW GG PIN NWS
The Counterfeiters

The Counterfeiters (2007)

Türkçe adı : Kalpazanlar
Yönetmen : Stefan Ruzowitzky
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Magnolia Filmproduktion
Oyuncular : Karl Markovics (Salomon Sorowitsch), August Diehl (Adolf Burger), Devid Striesow (Friedrich Herzog), Marie Baumer (Aglaia)
Gösterim tarihi :
Türü : Savaş / Dram / Suç
Süre : 1 saat, 38 dakika
Ülke : Almanya / Avusturya
Websitesi : www.sonyclassics.com/thecounterfeit...

2008 en iyi yabancı film dalında Akademi Ödülü sahibi.

Film Özeti

80. Akademi Ödülleri’nde, Avusturya’ya “en iyi yabancı film” Oscar’ını kazandıran “Kalpazanlar”, usta kalpazan Salomon Sorowitsch’in gerçek hikayesinden perdeye uyarlanmış. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, savaşın tek galibi olabilmek için yaptıkları ahlâk dışı işlerden biri de; sahte para basarak diğer ülke ekonomilerini çökertmek olmuştur. Bu iş için kurdukları gruba, el sanatları ve kalpazanlık konusunda çok iyi olan Salomon Sorowitsch’i da dahi ederler.

1936 Berlin. Dolanbazların, jigoloların ve kolay kadınların dünyasında barınan “Kalpazanlar Kralı” Sorowitsch (Karl Markovics) için hayat, para gerektiren bir oyundur. Bunun için ihtiyaç duyduğu parayı kendi basar. Pragmatizmi ve yaratıcılığı sayesinde hayatın renkli – ve güvenli – tarafında kalmayı becermektedir.

Güzel Aglaia’nın (Marie Baumer) gülümsemesine karşı koyamayan Sorowitsch’in Berlin’de bir gece daha kalması onu felakete sürükler. Müfettiş Herzog (Devid Striesow) tarafından tutuklanır ve diğer birçok profesyonel suçlu gibi, toplama kampına yollanır. Sorowitsch, Mauthausen’in normal bir hapishane olmadığı, burada mahkumların sistematik olarak öldürüldüğünü kısa sürede fark eder. Hayatta kalma içgüdüsü ve sanatsal mahareti sayesinde diğerlerinden ayrılır ve naziler için önemli bir işte görevlendirilir.

Sorowitsch, kendisini tutuklayan Herzog tarafından karşılandığı Sachsenhausen’e nakledilir. Nazilerin paraya ihtiyacı vardır ve burada, diğerlerinden itinayla ayrılmış iki barakada büyük çapta sahte para basılmaya başlanacaktır. Burada hayat şartları kampın geri kalanına kıyasla neredeyse cennetliktir: Temiz, iyi düzenlenmiş, arka planda müzik çalan, yumuşak yataklı atölyeler ve iyi yemekler... Gene de kesin olan bir şey vardır: Eğer iş başarıya ulaşmazsa, gaz odasına gönderileceklerdir.

Sorowitsch yeteneği sayesinde kusursuz sahte paralar basmayı başarır. Herzog durumdan çok memnundur. Sorowitsch’in arkadaşı Burger, işi sabote etmeye çalışır. Sadece bir gün dahi daha fazla bile olsa hayatta kalmayı ve iyi yaşamayı amaçlayan Sorowitsch içinse bu sabotaj olası değildir. Ancak tüberküloz hastası Kolya’nin (Sebastian Urzendowsky) bir muhafız tarafından öldürülmesi, kalpazanlar kralını vicdanı ile karşı karşıya getirir...

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları