FB TW GG PIN NWS
La Faute a Fidel

La Faute a Fidel (2006)

Türkçe adı : Fidel’in Yüzünden
Yönetmen : Julie Gavras
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Gaumont
Oyuncular : Julie Depardieu (Marie de la Mesa), Stefano Accorsi (Fernando de la Mesa), Benjamin Feuillet (François de la Mesa), Nina Kervel-Bey (Anna de la Mesa)
Gösterim tarihi :
Türü : Tarihi / Dram
Süre : 1 saat, 39 dakika
Ülke : Fransa / İtalya
Websitesi : www.lafauteafidel-lefilm.com/...

Bir çocuğun gözüyle 1970’ler Avrupası

Film Özeti

1970 sonbaharında dokuz yaşında olan Anna (Nina Kervel-Bey), gazeteci annesi Marie (Julie Depardieu), zengin bir İspanyol aileden gelen avukat babası Fernando (Stefano Accorsi), kardeşi François (Benjamin Feuillet) ve her şeyini kaybetmesinden Castro’yu sorumlu tutan Kübalı dadısı ile Paris’te yaşamaktadır. Ailenin rahat ve huzurlu yaşamına düşen tek gölge, İspanya’da faşist Franco yönetimine karşı mücadele veren eniştedir. Komünist olduğu için evde adı dahi anılmamaktadır.

Ailenin burjuva yaşamı, eniştenin öldürülüp, eşi ve çocuğunun kaçarak yanlarına sığınmasıyla altüst olur. O güne dek İspanya’daki duruma tepkisiz kalan Anna’nın babası, derin bir suçluluk duygusuna kapılır. Eşiyle birlikte Şili’ye ideolojik bir yolculuk yapar.

Dönüşte bahçeli, geniş evlerini bırakıp küçük bir apartman dairesine taşınırlar. Ateşli siyasi aktivistlere dönüşen anne-babasının yeni dünyası, Anna için farklı anlamlar taşımaktadır: Ev değiştirmek, düzensizlik, dadısını kaybetmek ve yeni yüzler...

Evleri günün her saati sakallı adamlarla dolarken; annesi kadın haklarını savunan bir kitap yazmaya girişir; babası ise “faşist” bulduğu Mickey Mouse’u okumasını yasaklar...

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları