FB TW GG PIN NWS
Die Welle

Die Welle (2008)

Türkçe adı : Tehlikeli Oyun
Yönetmen : Dennis Gansel
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Rat Pack Filmproduktion
Oyuncular : Jürgen Vogel (Rainer Wenger), Frederick Lau (Tim), Max Riemelt (Marco), Jennifer Ulrich (Karo), Christiane Paul (Anke Wenger), Elyas M'Barek (Sinan), Cristina do Rego (Lisa)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram
Süre : 1 saat, 41 dakika
Ülke : Almanya
Websitesi : www.welle.info/

Faşizm bugün ve şimdi tekrar ortaya çıkabilir mi?

Film Özeti

Günümüz Almanya’sında geçen “Tehlikeli Oyun”da, bir lise öğretmeni, totaliter hükümetlerin nasıl işlediğini öğrencilerine anlatabilmek için bir deney yapmayı planlar. Amacı diktatörlük yönetimi altındaki halkın davranış biçimlerini ortaya koyabilmektir.

Kendisi diktatör lider karakterini oynarken, öğrenciler de halk rolünü üstlenirler. Başlangıçta öğrenciler lidere sınırsız itaat gösterirler. Ancak deney bir kaç gün içinde tamamen kontrolden çıkar. Öğrenciler arasında gruplaşmalar oluşur. Kendi gruplarındaki arkadaşlarını gözetip diğer öğrencileri dışlarlar. Bir su topu maçında bu gruplaşma şiddete dönüşür. Bunun üzerine öğretmen deneye son vermeye karar verir. Ne var ki, deney tamaman kontrolden çıkmıştır.

“Tehlikeli Oyun”, Todd Strasser’in 1967 yılında Palo Alto California Cubberley lisesinde tarih öğretmeni olan Ron Jones ve öğrencilerinin başından geçen gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı romandan uyarlanmış. Masum bir oyun olarak başlayan bir deneyin, zamanla nasıl boyut değiştirebileceğini ve insanların davranış biçimlerinin yaşama koşullarına bağlı harekete geçen dürtülerle nasıl evrileceğini gözler önüne seren bir film.

Oyuncu Biyografileri

Ziyaretçi yorumları