FB TW GG PIN NWS
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War (2007)

Türkçe adı : Charlie Wilson'ın Savaşı
Yönetmen : Mike Nichols
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Universal Pictures
Oyuncular : Tom Hanks (Charlie Wilson), Julia Roberts (Joanne Herring), Philip Seymour Hoffman (Gust Avrakotos), Amy Adams (Bonnie Bach)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram / Biyografi
Süre : 1 saat, 42 dakika
Ülke : ABD
Websitesi : www.charliewilsonswar.net/...

Sert bir içki, Biraz rimel, çokça cüret... Kim demiş bunlar Sovyetleri yıkamaz diye?

Film Özeti

Afganistan’daki Sovyet işgali sırasında komünizme karşı direnen mücahitlere gizli yollardan silâh ve finans desteği sağlayan Teksaslı kongre üyesi Charlie Wilson’un gerçek yaşam öyküsü...

Charlie Wilson (Julia Roberts), hayatını dolu dolu yaşadı. Kişiliğinin geri planına, politik kurnazlığını, derin vatanseverlik duygusunu ve Afganistan halkına duyduğu tutkuyu başarıyla gizlemiş Teksaslı bir kongre üyesiydi.

Charlie’nin yakın dostu, bir numaralı koruyucusu ve zaman zaman da sevgilisi olan Joanne Herring (Julia Roberts), Teksas’ın en zengin kadınlarındandı ve çok önemli bir anti-komünist olarak tanınıyordu. Sovyetler’in 1980’li yılların başında Afganistan’ı işgaline Amerika’nın verdiği cevabın yetersiz kaldığına inandığı için, Afganistan’daki Mücahitlere Amerika Birleşik Devletleri’nin destek olması için Charlie’yi ikna etti.

İkisi o güne kadar hiç kimsenin yapmadığı birşeyi yaparak mücahitlere gizli fon ve silah sağlayıp ülkedeki Sovyet işgalinin sona ermesini sağladılar. Charlie’nin bu çabasında ona CIA ajanı Gust Avrakotos (Philip Seymour Hoffman) yardımcı oldu.

Pakistanlılar, İsrailliler, Mısırlılar, Temsilciler Meclisi üyeleri ve bir oryantal dansözün oluşturduğu sıradışı bir ittifak kurabilmek için Charlie, Joanne ve Gust dünyayı dolaştı. Afganistan’daki dokuz yıllık işgal sırasında Sovyetler’e karşı düzenlenen gizli operasyonlar için Birleşik Amerika’nın sağladığı fonlar yılda 5 milyon dolardan 1 milyar dolara ulaştı. Sonunda Kızıl Ordu Afganistan’da yenildi ve geri çekilmek zorunda kaldı.

Ziyaretçi yorumları