FB TW GG PIN NWS

Türkiye Basketbol Ligi

Türkiye Basketbol Ligi (T.B.L.), genel olarak "Türkiye 1. Erkek Basketbol Ligi"'nin federasyon tarafından kabul edilen ismi. Bayanlar 1. Ligi için T.B.B.L (Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi) ismi kullanılmaktadır.

1966 yılında oynanmaya başlandı ve ilk şampiyonluğu Altınordu'nun kazandı. Son şampiyon ise dördüncü kez üstüste şampiyonluk kazanan Efes Pilsen oldu. Son dönemin en başarılı takımlarından olan Efes Pilsen böylece son 14 sene'deki 9. Şampiyonluğunu kazandı. Ligin diğer önemli takımları her zaman belli bir seyirci kitlesine sahip "Üç Büyükler"'i saymazsak belli bir ekolü olan ve birçok önemli oyuncu yetiştiren İTÜ ve şu anda basketbol şubesini kapamış olan Eczacıbaşı'dır. 1993 yılında kurulan ve ligin en çok yatırım yapan takımlarından Ülkerspor da son dönemlerin en iddialı takımlarındandır. Bu takımlara belli dönemler içinde Paşabahçe, Tofaş SAS, Çukurova gibi takımlar iddialı kadrolar kurarak katılmış ancak bu yatırımları sürekli olmamıştır.

2005/2006 sezonunda takım sayısı 14 takımdan 16 takıma çıkarıldı. Yeni statü ile önceki senelerde oynanan play out (düşen takımların belirlenmesi için oynanan ekstra maçlar) kalktı.