FB TW GG PIN NWS

National Geographic Cemiyeti

National Geographic Cemiyeti (National Geographic Society) merkezi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Washington'da bulunan; dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen eğitim ve bilim organizasyonlarından biridir. Araştırmaları coğrafya ve doğal bilimler üzerinedir. Dünya kültürünü ve tarihi'ni inceler.


27 Ocak 1888 tarihinde 33 erkek tarafından; "Coğrafi bilgiyi arttırmak amaçlı bir cemiyet kurmak" amacıyla kurulan National Geographic Cemiyeti; Gardiner Greene Hubbard tarafından kurulmuş; ve damadı Alexander Graham Bell da ikinci başkanı olarak görevine devam etmiştir.


National Geographic günümüzde birçok yayımı ile; dünyanın dört bir yanına ulaşmaktadır. 31 dilde yayımlanan National Geograpic Dergisi'nin yanı sıra; çocuklar, turistler, maceraperestler ve keşifler için de dergiler sunmaktadır.


Bunun yanı sıra; televizyondaki başlangıcı Amerika Birleşik Devletleri'nde CBS kanalında 1964 yılında olmuştur. Programları; 1973 yılında ABC'ye geçmiş; 1975 yılında da PBS kanalına geçmiştir. 1997 yılında da özerk televizyonuna sahip olmuştur.