FB TW GG PIN NWS

Javascript

JavaScript Nedir?


Netscape' in Aralık 1995'de çıkarttığı JavaScript, kısaca C dilinin browser'lara uyarlanmış hali denilebilir. HTML'in değişik durumlara duyarlı olmadığı ("iş" yaptıramadığı) yerlerde kullanılır.


Netscape, Javascript'i çıkardığı dönemde, Sun Microsystems, Pascal ve Delphi dillerinden esinlerek oluşturduğu "Java" isimli bir programlama dilini piyasaya sürmek üzereydi. Netscape'in piyasaya sürdüğü script dilinin ismini JavaScript koyması, o dönemde çok telaffuz edilen "Java" kelimesinin popüleritesinden yararlanmak adına uygulanılan bir pazarlama stratejisiydir. Yani pek çok kişinin düşündüğünün aksine Java ile JavaScript arasında isim hariç, hiçbir benzerlik yoktur.


JavaScript, HTML kodlarının içine yazılır. Yazılan kodun bir JavaScript kodu olduğu browser'a <script>...</script> etiketleri ile bildirilir.


JavaScript ile neler yapılabilir?JavaScript ile bir web sayfasına herhangi bir olayın gerçekleşmesi halinde herhangi bir iş yaptırılabilinir. Sayfada bir butona basıldığında bir "text" kutusunun içine "Click!" yazdırmak gibi... Burada sözkonusu olay ziyaretçinin butona tıklaması, iş ise text kutusuna "Click!" yazdırılmasıdır... JavaScript dilinde neredeyse olası her olay tanımlanmış olduğundan, JavaScript ile yapılınabilecekler çok genişdir.


Kaynaklar:


yunus.hacettepe.edu.tr