FB TW GG PIN NWS

Eomer

Éomer, Tolkien evreninde hayali kahraman.

Eomund of Eastfold ve Kral Theoden'in kızkardeşi olan Theodwyn'in oğludur.

Daha 26 yaşındayken, Rohirrimlerin 3. komutanı oldu ve Eastfoldlu binicileri komuta etti. Gençlik yılları, Rohan için çok zor geçen yıllardı. Rohan insanları, kuzeyden gelen Orclar tarafından tehdit ediliyordu.Bu süre içerisinde, kralın sözde danışmanı Galmod oğlu Grima, Saruman'ın casusu olarak, kralı tamamen etkisi altına almıştı.

3. çağda, 25 Şubat 3019'da, Fords of Isen'in ilk savaşı adı verilen çarpışmada, Kral Theoden'in oğlu ve varisi Theodred'in Saruman'ın güçleri tarafından öldürülmesi, Eomer'i kralın doğal varisi haline getirdi. Bundan 5 gün sonra, Eomer'in Riddermark bölgesinde 3 yabancıya rastlaması, Rohan'ın kaderini değiştirecekti. Bu 3 yabancı, Aragorn, Legolas ve Gimli'ydi. Eomer'in, ümitlerini kaybetmiş 3 kahramana yardımcı olması, Rohan'ın gelecekteki zaferinin habercisi oldu.

Birkaç gün sonra, Gandalf, Edoras'a gelerek Kral Theoden'i, kendisini saran büyüden kurtararak uyandırdı. Rohirrimler savaşa hazırlandı, Fords of Isen'in 2. savaşında yenilmelerine rağmen, Battle of Hornburg'da Fangornlu Entlerin yardımıyla Saruman'ın ordularını bozguna uğrattılar.

Eomer, Kral Theoden'le beraber Minas Tirith'e yardıma giderek Pelennor çayırlarında Sauron'un ordularına karşı savaştı. Theoden'in savaş sırasında ölmesiyle, Eomer Rohan kralı oldu.

Eomer, kral olduğunda 28 yaşındaydı. Rohirrim'i 65 yıl yönetti. Gondor'la büyük bir dostluk ve ittifak içinde yaşadı. Hükümdarlığı sırasındaki bolluk ve barış ortamı nedeniyle ona "Eadig" (Blessed=kutsanmış) adı verildi. Lothiriel ile evliliğinden Elfwine isimli bir oğlu oldu.