FB TW GG PIN NWS

Birleşik Dünya Kolejleri (United World Colleges)

Birleşik Dünya Kolejleri, milletler ve kültürler arası anlayışın desteklenmesi için dünyanın her tarafından bir araya getirilen gençlerin, hayatlarının bu en önemli çağında eğitim alma ve beraber yaşamaları düşüncesi doğrultusunda kurulmuştur.


Bugüne kadar dünyanın 5 kıtasında 10 adet Birleşik Dünya Koleji kurulmuştur. Öğrenciler, 16-19 yaşları arasındadır. Türkiye'de Lise 2. sınıfı bitiren öğrenciler Birleşik Dünya Kolejlerine girmeye hak kazanırlar. Burada verilen eğitim Lise 3 ve Lise 4 olarak adlandırılabilinir. Eğitim süresi 2 yıldır.


Kolejler yatılı olup farklı uluslardan öğrenciler aynı odaları paylaşırlar.


Aday Gösterilecek Öğrencilerde Aranan Nitelikler


• Lise 2. sınıf öğrencisi olmak (burstan yararlanabilmek için Haziran döneminde lise 3.
sınıfa doğrudan geçmiş olmak şarttır),


• Çok iyi derecede İngilizce bilmek,


• 16 – 18 yaşlarında olmak,


• Okutulan derslerin en az yarısından üstün başarılı olmak (5 üzerinden en az 4),


• Sportif ve sosyal faaliyetlerle ilgili olmak,


• Uluslar arası bir okulda ülkemizi temsil edebilecek niteliklere sahip olmak.


Milli Eğitim Bakanlığının konu ile ilgili sayfasına ulaşmak için tıklayın.


Dünya Üzerindeki Birleşik Dünya Kolejleri (UWC)


Adriyatik Koleji Duino, İtalya


Latin Slav ve Alman halklarının tarihteki birleşme noktası İtalya'nın kuzey doğusundaki Duino köyü halen dünyanın birçok ülkesinden gelen 200 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yatakhaneler, sınıflar, kütüphane ve laboratuvarlar köyün yerel atmosferine dağılmış durumdadır. Okulun ayrı bir kampusu yoktur. 1982'de açılan okulun eğitim dili İngilizce'dir. Adriyatik Koleji İngilizce konuşulmayan bir ülkede açılan ilk BDK okuldur.


Gülnur Malgil (1984-1986) diyor ki;


Siz diğerlerinin dediklerine bakmayın. Hiçte denildiği kadar kolay değil! Zorlu bir ders programının yanısıra, yetişilmesi gereken ve birbirinden cazip bir sürü aktivite varken, diğer taraftan da karaterinizin tam da gelişmeye başladığı, cevabı hiç te kolay olmayan hayata dair birçok sorunun birbiri ardına aklınıza düşmeye başladığı bir dönemde, kendinizi birden bütün düşünce sınırlarının kalktığı bir ortamda buluyorsunuz. Geride bıraktığınız birçok arkadaşınızın hayat boyu sorgulamadığı bir çok şeyi sorgulamaya başlıyor ve cevabını yeni ve farklı dostlarınızla birlikte bulmayı öğreniyorsunuz. Her zaman kolay olmuyor, ama inanın değiyor. Hayatınızda büyük ve zor bir adım atacak ve bunun ayrıcalığını ömür boyu hissedeceksiniz. Hiç durmayın!


Şimdi ne mi yapıyorum? Boğaziçi İşletme'yi bitirdiğim 1991 senesinden beri bir dış ticaret şirketinde çalışıyorum ve halen kendi kurduğum bir bölümü idare ediyorum. Zamanımın bir kısmını sivil toplum örgütlerinde çalışmaya ayırıyor ve bu hayattan aldığımı bir şekilde geri vermeye, en azından paylaşmaya gayret ediyorum.


Adres: via Trieste 29, 34013 Duino/Italy

Telefon: +39 40 373 9221

Faks: +39 40 373 9225

E-mail: uwcad@uwcad.it

Web Sitesi: http://uwcad.uwc.org


Atlantik Koleji Galler, Britanya


Atlantik Koleji BDK'nın en eski okulu olarak 1962'de kuruldu. Galler'de, Swansea ve Cardiff arasında, Bristol Kanal'da kurulu bulunan okulun en önemli binası 12inci yüzyılından kalan bir kaledir. Okul şehir dısındadır ve en yakın kasaba, Llantwit Major, 3 kilometre uzaktadır. Öğrenciler kampüsteki evlerde otururlar. Her evde 40 ila 50 arası ögrenci ve onlara bakan bir ögretmen çift yaşıyor. Genel olarak dört öğrenci bir odayı paylaşmaktadır.


Atlantik Kolej'e her yıl, 70 ayrı ülkeden 180 yeni öğrenci geldiği için, toplam öğrenci sayısı 360 civarındadır. Her öğrenci, IB (International Baccalaureate) dersleri dışında, haftada iki öğleden sonra topluma hizmet veriyor. Hizmet günleri; okuldaki çiftçilikte çalışarak, okulun dışında yaşlı ya da özürlü insanlarla zaman geçirerek, okuldaki misafir gruplara aktivite hazırlayarak, sanat ya da çevresel uğraşlarla, ya da acil servislerle çalışarak geçiyor.


Kaynaklar:

network.tr.uwc.org