FB TW GG PIN NWS

Besin Zehirlenmesi

Mide bulantısı, kusma, iştah yitimi, yüksek ateş, karın ağrısı, mide yada bağırsak iltihabı ve ishalle gelişen rahatsızlık. Besin zehirlenmesi, besinlerdeki mikroorganizmalar tarafından üretilen toksin ve zehirlerin vücutta verdiği zaralardır. Yiyeceklere bulaşan bakır ve cıva gibi ağır metallerin ağız yoluyla alınmasından da kaynaklanabilir. Pişirilmeden yenen besiğnler ve ve kaynatılmadan içilen suyla da bulaşabilecek zaralı bakteriler de besin zehilrlenmesine yol açabilir.


Besin zehirlenmesine yol açan bir başka neden de konserve türü gıdalardaki oluşan bakterilerin oksijensiz ortamda toksin üretmesi sonucu bu besinlerin tüketilmesi ile olur. Bağırsaktan emilen toksinler kas işlevini düzenleyen bazı sinirleri felce uğratır. En tehlikeli etkisi solunum yollarındaki kasların felce uğramasıdır. Solunum yollarındaki kasların felce uğramasıyla havasızlıktan ölümle sonuçlanabilir. Ölüm olaylarının çoğu besinin tüketilmesinden 2. veya 9. günden sonra hastada ortaya çıkar.


Bazı zehirli mantarların ve bitkilerin bilinçsizce tüketilmesi, midye ve yine benzer deniz kabuklularının zehirli bakterileri sindirmeleri ile sonuçlanan zehirli gıdalar da besin zehirlenmesine yol açan durumlardır.