FB TW GG PIN NWS

Batiskaf

Denizlerin derinliklerini araştırmak için geliştirilmiş ilk modern "derinlik gemisi"dir. Fransız bilimadamı Auguste Piccard tarafından gerçekleştirilen ilk batiskafın (FNRS 2) yapımı 1948'de tamamlanmıştır.


Sonraları başka yapımcılar tarafından değişiklikler yapılarak, 1952'de FNRS 3 ortaya çıkmıştır.


Bundan bir sene sonra 1953'te Auguste ile oğlu Jackues Piccard da Trieste adını verdikleri, FNRS 3'den daha gelişmiş bir batiskaf üretmişlerdir.


Batiskafların gelişimi 1961'de FNRS 3'ün yapımcılarının Archimede'i üretmeleriyle devam etmiştir.


Batiskafların deniz altında giden bir tür balon oldukları söylenebilir. Batiskaflar, sıkıştırılabilir benzin dolu bir şamandırayla destekli bir küreden oluşurlar. Dalışa geçilirken giriş bölmelerine su alınmasıyla sıkışan benzin, denge depolarına geçerek bütün aracın ağırlaşmasını ve dalmasını sağlar.


Çıkış ise batiskafların altlarındaki depolarda bulunan ve elektromıknatıslarla tutulan dökme demir kırıntılarının bırakılmasıyla sağlanır. Denizaltında batiskaf, motora bağlı küçük pervaneler yardımıyla kısıtlıda olsa manevra yapabilir.


Batiskaflar, günümüze kadar çeşitli denizlerde önemli dalışlar gerçekleştirmişlerdir. Dünya rekorunun kırıldığı dalış dizisi, 23 Ocak 1960'ta, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınan Trieste'yle yapılmış, Jackues Piccard ve teğmen Donald Wals, Büyük Okyanus'taki Mariana Adaları çukurunda 1.912m'ye inmişlerdir.