FB TW GG PIN NWS

Atopik Ekzema

Atopik dermatit döküntü ve kaşıntıya neden olan kronik ve alevlenmelerle seyreden bir deri hastaligidir. Genellikle ailesinde astim, alerjik rinit gibi atopi (alerji) öyküsü bulunan kisilerde görülür.


Atopik dermatit sikligi giderek artmakta olan bir deri hastaligidir. Günümüzde hemen hemen her 5 çocuktan birinde görüldügü belirtilmistir. Hastalik genellikle yasamin ilk yilinda ortaya çikar ve yeni tani konan olgularin %50’si 12 ayliktan küçük bebeklerdir. Atopik dermatit küçük çocuklarda daha sik görülen kronik bir hastalik olmasina karsin her yastan hastayi etkileyebilir.


Atopik dermatit bulasici degildir.


Bagisiklik sisteminin görevi zararli maddelerden (bakteri, virüs vb.) vücudumuzu korumaktir. Ancak atopik kisilerde bagisiklik sistemi çevremizde bulunan bir çok maddeyi zararli madde olarak algilamakta ve birey bu maddelerle karsilastiginda asiri bagisiklik yaniti olusmaktadir. Atopik dermatit çevresel ve duygusal faktörlere derinin bagisiklik sisteminin gösterdigi asiri bir reaksiyondur.


Atopik dermatit genellikle ailesinde astim, alerjik rinit gibi atopi (alerji) öyküsü bulunan kisilerde görülür.


Atopik Ekzemanin Belirtileri Nelerdir?
• Yogun kasinti

• Tekrarlayan döküntü; deride kuru, düzensiz veya pullu alanlar

• Bebeklerde ve küçük çocuklarda atopik dermatit genellikle yüzü, dirsekleri veya dizleri tutar ancak vücudun diger alanlarina yayilabilir

• Daha büyük çocuklarda ve yetiskinlerde, atopik dermatit genellikle elleri, boynu, dirseklerin iç yüzeyini, dizlerin arkasini ve ayak bilegini tutar.

• Kronik olgularda deride kalinlasma olabilir

Kasinti atopik dermatitin en rahatsiz edici semptomudur. Daha büyük çocuklarda döküntüden önce kasinti baslayabilir. Yogun kasinti atopik dermatitli hastalarin yasam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Kasinti nedeniyle özellikle uyku düzeninin bozulmasi hastalarin okul ve is hayatlarinda konsantrasyon sorunlarina yol açabilir.

Kaynak: dermatit.com