FB TW GG PIN NWS

Anime

"Anime", kısaca Japon çizgi filmlerine verilen Japonca bir kelimedir. "Anime" sözcüğü Fransızca'daki animation sözcüğünden türemiştir.


Osamu Tezuka, Japonya'da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm'lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer'ın eserlerinden ilham almıştır. Onun izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla anime adı verilen yeni bir stil ortaya çıkmıştır.


Animeler, klasik çizgi filmlerden farklı kimliğe sahiptirler. Klasik çizgi filmlerin izleyici kitlesi genellikle çocuklar iken, animeler her yaştan izleyici için tasarlanır. İlginç ve etkileyici konusunun yanı sıra çizgileriylede animeler, normal çizgi filmlerden farklılık gösterir.


Anime karakterlerinin anotomik özellikleri
 
Anime karakterlerinde büyük gözler, uzun bacaklar alışageldiğimiz anotomik özelliklerden bazılarıdır. Sanıldığının aksine anime karakterlerinin bu anotomik özellikleri Japon çizerlere değil, batı çizgi filmlerine dayanır. İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerden olan Bambi, örneklerden biri sayılabilir. Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hâlâ kullanılmaktadır. (Genç Pocahontas, Genç Robin Hood)


Bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmaz. Türkiye televizyonlarında yayınlanan animeler, bu tür de olan animeler olduğundan animelerin hepsi için bu anotomik özelliklerin geçerli olduğu sanılmaktadır. (Gerçekçi çizimi olan animeler: Ghost In The Shell, Jin-Roh)
Animelerde göze batanlar


Anime çizgi filmlerinin bir çoğunda alışageldiğimiz bazı karakteristik özellikler vardır. Bunlardan bazıları;


• Her ne zaman biri ya da bir şey zıplasa veya atılırsa yerçekimi o şey için 4
kat azaltılır.


• Saldırı hıza denktir. bir dövüş sahnesi olduğundan çok daha hızlıymış gibi gösterilir.


• Hareketin yoğun olduğu heyecanlı anlarda ekran bu sahnedeki karakterleri ayrı ayrı gösterecek şekilde parçalara bölünür. aradaki ayrım çizgileri siyah üzerine parlak renkler kullanılarak betimlenir.


• İyi karakter, kötü karakteri yaraladığında ya da yenilgiye uğrattığında, bu olay en az 3 kez 3 farklı açıdan gösterilir.


• Tüm çirkin ve insani olmayan yaratık türleri düşmandırlar ve genellikle olabilecek en adi yollarla insanlığı anlaşılması güç ve karanlık sebeplerden dolayı yok etmek isterler.


Kaynaklar:tr.wikipedia.org

anime.gen.tr