FB TW GG PIN NWS

Albinizm

Akşınlık da da denilen soydan geçen metabolizma hastalığıdır. Genetik bir bozukluğun sonucu oluşur ve insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da görülür. Renklenmeyi sağlayan melamin pigmetinin yokluğundan ya da azlığından kaynaklanmaktadır. Gözleri, deriyi, saçları ve bedenin diğer bölümlerini etkileyebilmektedir. Albinolarda deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), tüyler ise beyazdır. Gözbebekleri de pembedir ve ağtabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Ayrıca gözler ışığa oldukça duyarlıdır ve genelde astigmattır. Albinizm ender de olsa zeka geriliği ve bedensel deformasyonla birlikte görülebilir.
Albinizm, yaban hayvanlarında çok ender görülmektedir; zira üretken yaşa kadar bu hayvanların pek azı hayatta kalabilmektedir. Tamamen albino olan yaban hayvanları yırtıcı hayvanlara karşı koruyucu renklerinden yoksun olduklarından uzaktan kolayca görülebilmektedirler.
Kısmi albinoluk çok daha az zararlıdır ve genel olarak deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bedenin sadece bazı alanlarında melamin pigmentinin bulunmaması "Vitiligo" olarak adlandırılmaktadır.